Još nisu uvedene sankcije: Ima li smisla linija Banjaluka-Moskva
20.12.2024. | 08:10Ima li smisla linija Banjaluka-Moskva. I te kako ima, ta linija bi bilo superuspješna.
Piše to Zimaero u svojoj analizi.
Ovaj portal podsjeća kako BiH, kao ni Srbija, nije uvela sankcije vazduhoplovstvu Rusije, pa je linija moguća za operacije.
Objašnjava se zašto bi linija bila superuspješna.
“U prvom redu liniju bi koristili srpski stanovnici BiH koji su i te kako povezani sa Rusijom. Potom bi liniju koristili ostali stanovnici BiH, no i stanovništvo Hrvatske, Slovenije, Italije, Mađarske i Austrije koji sada nemaju opcije direktnih letova za Rusiju, već mogu letjeti samo Turkishem ili Air Serbiom, uz ekstremno visoke cijene i limitiranost kapaciteta, jer su ti letovi vrlo često prepuni. Banja Luka je na samoj sjevernoj granici BiH, tako da je automobilom samo 2:15 sati od Zagreba, 2:15 od Osijeka, 4:30 od Zadra, 3:45 od Splita, 3:30 od Rijeke, 3:30 sati od Ljubljane, 3:15 sati od Maribora, 4 sata od Graza, 5:30 sati od Beča, 4:45 iz Budimpešte, 3:00 iz Nakgykanizse, 4:15 sati od Trsta, te 5:45 sata od Venecije. Dakle svi ovi putnici bi i te kako koristili nonstop letove za Moskvu iz Banjaluke”, navodi se u tekstu.
Konačno bi bilo na ovoj liniji i putnika koji bi došli Wizz Airom i Ryanairom iz Zapadne Evrope pa se u Banjaluci konektovali na letove za Moskvu.
“Alternativa je toliko loša da bi putnici i te kako ovako nešto činili. A to bi povećalo i popunjenost letove Ryanaira i Wizz Aira. Kada bi se linija operirala 3 puta tjedno ne bi bilo apsolutno nikakvog rizika. Sa takvom frekvencijom avioni bi bili 100% puni. Eventualno bi se frekvencija mogla smanjiti na 2 leta zimi. No, siguran sam da bi se broj frekvencija vrlo brzo podigao na 4 i 5 letova tjedno, a realni bi bili i svakodnevni letovi. A to je onda dodatnih 11.000 putnika mjesečno u Banjaluci. Ne bi nerealno bilo ni dva tjedna leta za Sent Petersburg. Iz Beograda Air Serbia ima 2 leta za Kazan, 21 let za Moskvu, 7 letova za Sankt Petersburg i 2 leta za Soči, što je čak 32 tjedna leta (u prosjeku 4,6 letova dnevno). Zimi neznatno manje. Ako Beograd može imati 32 leta za Rusiju, 7-9 sedmičnih letova iz Banjaluke svakako nije upitno”, navodi Alen Scuric, autor teksta.
Iskreno linija bi preživjela i ukidanje sankcija Rusiji, te pokretanje letova iz Evrope prema Rusiji. Istina, tada više ne bi bilo putnika iz Hrvatske, Slovenije, Austrije, Italije i Mađarske, ali putnika iz Republike Srpske i ostatka BiH svakako bi bilo, kao i putnika iz dijelova Hrvatske koji gravitiraju Banjaluci (Banija, Moslavina, Zapadna Slavonija).
Zato bi i te kako bilo dovoljno putnika za tri sedmice leta ljeti i dva zimi.
Naročito što bi se linija i te kako profilirala dok su sankcije na snazi.
“No, ko može letjeti ove letove? To nikako ne mogu ruske kompanije jer ne mogu prelijetati teritorije Ukrajine, Mađarske, Rumunjske, Bugarske, Grčke, Albanije i Crne Gore. Iz tog razloga ruskih kompanije nema ni u Beogradu. Stoga to može samo neka kompanija iz BiH. Jedina kompanija koja operira iz BiH je cargo kompanija Icarair koja sa Saab 340 leti cargo letove. Oni bi mogli nabaviti jedan uskotrupac (npr. Airbus A320 ili Boeing 737-800) i letjeti iz Banja Luke za Moskvu. Jednako tako bi Air Serbia (49%) i Republika Srpska (51%) mogli otvoriti kompaniju FlySrpska u Banja Luci te letjeti letove za Rusiju, kao i druge linije, o čemu je Zamaaero nedavno pisao. Drugih opcija nema”, podsjeća ovaj portal.
Jednako tako imalo bi smisla uz Banjaluku imati i dva sedmična leta iz Sarajeva za Moskvu, u prvom redu za srpski živalj iz Sarajeva i okoline.
“Iskreno čudno je i da Niš nema letove za Rusiju. Takve letove bi koristili stanovnici Južne Srbije, ali i Bugarske, Makedonije, Kosova i Crne Gore. Tri leta sedmično ljeti i dva zimi iz Niša bi sigurno bili prepuni. Iskreno čudno je da Air Serbia iste nije pokrenula”, dodaje se.