Kako je to moguće: “Milka” čokolade skuplje u Srpskoj nego u Beču

16.01.2025. | 21:03

“Milka”  čokolade su u pojedinim marketima u Bijeljini toliko poskupjele da ih po nižim cijenama možete kupiti u  Beču.

Novinar InfoBijeljine večeras je obišao više bijeljinskih trgovina, te primijetio da u jednoj od njih velike “Milka” čokolade koštaju čak 11,25 KM, i treba napomenuti da je u pitanju težina od 270 grama.

U tom marketu mala “Milka” košta 4,15 maraka i njena težina je 85 grama.

U drugim trgovinama u ovom gradu cijene su nešto niže, ali nije isključeno da će i one rasti, kada dođu nove isporuke.

U Beču “Milka”, i to od 300 grama sa lješnjakom košta 3,99 evra, što je manje od osam maraka.

I svi ostali ukusi koštaju isto.

Na akciji koštaju i manje, dok cijena “male” Milke iznosi 1,99 evra, a težina joj je 100 grama.

– Redovna cijena na policama je 3,99 evra, a u svake dvije do tri sedmice imaju akcije, u zavisnosti od lanca ponuđača koji nudi, tako da bude ili u Šparu, Hoferu ili Reve. Sniženje bude i do jednog evra, pa cijena ‘Milka’ čokolade od 270, odnosno 300 grama bude u rasponu od 2,99 do 3,29 evra – izjavio je za InfoBijeljinu Rudi Savić, rukovodilac jednog od “Špar” marketa u Beču.

Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača „Zvono“ iz Bijeljine u razgovoru za ovaj portal kaže da je jedan od razloga zbog kojih je došlo do poskupljenja čokolade cijena kakaa, koja trenutno iznosi preko 3.000 dolara po toni, a to je donedavno bilo 1.000 dolara za tonu.

– Bez čokolade se možda i može, preživjećemo, ali zabrinjava činjenica kakva nas sve nova poskupljenja čekaju krajem januara. S obzirom da se u ovom slučaju radi o sirovinama za čokoladu koje se nalaze na svjetskom tržištu i koliko ih je, to je sad pitanje. Prošle godine su bila najveća poskupljenja kakaovca, sirovine od koje se prave čokolade. Negdje oko 300 odsto u prosjeku je otišla cijena. Ono što nas zabrinjava je da pored poskupljenja koje je uzrokovano cijenama na svjetskom tržištu da nam neće doći ponovo do smanjenja gramaže samih tih proizvoda – istakao je Vasilić.

Dodaje da je veoma bitna i stavka u ovom slučaju kakav kvalitet tih proizvoda jedu građani Bosne i Hercegovine.

– Ono što je veoma važno za naše tržište, kakav je kvalitet tih čokolada koje mi jedemo u odnosu na one čokolade koje jedu građani EU, odnosno koji je procenat kakaoa u samim tim čokoladama. Kod nas cijena čokolade izađe kao da ima 70 odsto kakaoa, kao da jedemo crnu čokoladu – pojašnjava Vasilić.