Korona utiče na sve: Najoštriji pad cijena nafte u zadnjih devet mjeseci
23.08.2021. | 08:49Cijene nafte na globalnom tržištu prošle sedmice pale su najviše u zadnjih devet mjeseci jer trgovci zbog novog talasa širenja covida-19 prodaju terminske ugovore u očekivanju slabljenja potražnje širom svijeta.
Cijena barela Brenta na londonskoj berzi potonula je protekle sedmice 8 odsto, na 65,18 dolara, najnižu razinu od marta. Na američkom tržištu barel WTI nafte pojeftinio je 9 odsto, na 62,32 dolara, najniži nivo od septembra lani.
Cijene nafte u petak su zabilježile neprekidni pad sedmi trgovinski dan zaredom budući da se sve više država u svijetu suočava s rastućim brojkama zaraženih covidom-19, zbog čega ograničavaju putovanja u nastojanju da suzbiju širenje pandemije.
Kina je uvela strože metode dezinfekcije u svojim lukama, uzrokujući zagušenje protoka roba, te je, kao i i SAD, uvela ograničenja broja putnika na avionskim letovima. Brojne druge zemlje, među kojima i Australija, ograničile su putovanja građana. Zbog toga je potražnja za aviom gorivom oslabila, nakon što je cijelog ljeta rasla.
“S takvom vrstom neizvjesnosti, teško je naći uporište cijenama nafte. Vlasti oštro djeluju kako bi minimalizirale izbijanje zaraze, a to izravno prijeti potražnji za naftom”, ističe Džon Kilduf, partner au Again Capital LLP.
Nadalje, tečaj dolara porastao je proteke sedmice prema korpi šest najvažnijih svjetskih valuta na najvišu razinu u devet mjeseci, jer Fed razmatra smanjenje monetarnih podsticaja. Cijene nafte, pak, u obrnutoj su korelaciji s tečajem dolara, pa kad američka valuta poskupljuje, inostranim kupcima je nafta skuplja.
I dok delta varijanta korona virusa pritišće potražnju, ponuda nafte i dalje raste. Američka proizvodnja porasla je prošli vikend na 11,4 milijuna barela dnevno, a raste i broj novih bušotinskih postrojenja već treći tjedan zaredom, podaci su kompanije Baker Hughes. I OPEC povećava svoju ponudu. Stoga padaju cijene terminskih ugovora, odnosno ugovora o isporuci nafte u idućim mjesecima, što sugeriše da trgovci očekuju dobru ponudu na naftnim tržištima u idućim mjesecima.