Ljudi jedva “krpe kraj s krajem”: Čokolada za kuvanje od 200 grama prešla i sedam KM FOTO
25.11.2024. | 19:20Cijene čokolada u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci su u porastu, a razlog tome je, kako kažu sagovornici, poskupljenje kakaoa na svjetskom tržištu. Izgleda gotovo nevjerovatno da za čokoladu za kuvanje, da li bijela ili crna od 200 grama, kupci moraju izdvojiti više od sedam maraka.
Naime, cijena kakaoa na njujorškom tržištu iznosi 5.874 dolara po toni, tako da se cijena ovog ključnog sastojka za pravljenje čokolade skoro udvostručila od prošle godine. To već osjete glavni proizvođači čokolade, kao i krajnji potrošači.
Povećanje cijena kakaoa neminovno utiče i na proizvođače slatkiša u regionu, pa tako i na prehrambenu industriju “Kraš” iz Hrvatske, u čijem sastavu je i “Mira” iz Prijedora, za koju je kakao ključna sirovina, pišu Nezavisne.
“U posljednjih godinu dana cijena kakaovca dosegnula je rekordne razine. Rezultat je to nedovoljne brige o nasadima kakaovca i ekstremnih klimatskih promjena koje su uzrokovale smanjenje uroda i njegove proizvodnje u zemljama zapadne Afrike koje su najveći globalni proizvođači”, kazala je Ivana Čavalo, voditeljica Odjela interne i eksterne komunikacije u “Krašu”.
Dodaje da su, paralelno s time, usljed smanjenih zaliha rasli i primarni troškovi prerade, što je uticalo na cijene kakao mase, kakao maslaca i kakao praha koji se koriste u proizvodnji čokolada i pralina te keksa i vafla.
“Tako snažan i dugotrajan rast troškova sirovina utječe na čitavu konditorsku industriju, a u ‘Kraš grupi’ smo činili sve kako bismo ga interno amortizirali. Maksimalno dugo smo odgađali poskupljenja za krajnje potrošače, no radi održivosti cijelog proizvodnog procesa ovaj je korak, nažalost, bio nužan i neizbježan”, pojasnila je Čavalo.
Ističe da su bili primorani korigovati cijene njihovih proizvoda koji sadržavaju kakao, a, kako kaže, korekcije su napravljene u skladu sa udjelom kakaoa.
Gordana Bulić iz Udruženja “Klub potrošača” Tuzlanskog kantona ističe da su cijene kakaoa i čokolade u posljednje vrijeme u porastu.
“Naravno da su kakao i čokoladni proizvodi vrlo bitni za svaku porodicu, za domaćinstvo, a posebno sad u praznične dane, ali jako su poskupjeli u odnosu na to koliko su ranije koštali”, kazala je Bulićeva.
Ističe da je BiH ovisna o uvozu, a mi smo malo tržište.
“Mali smo kupac, mali uvoznik, za razliku od drugih država, tako da ono što nam se ponudi naši uvoznici moraju to da uvoze po tim cijenama”, kazala je Bulićeva.
Ističe da ono što je iznenađuje jeste cijena čokolade za kuvanje, koja je, kako kaže, dosta skuplja od popularne čokolade milka.
“Cijena čokolada za kuvanje od 200 grama, zavisno od proizvođača, je prešla sedam maraka, dok 300 grama milka čokolade iznosi nešto više od šest maraka”, kazala je Bulićeva.
Da su proizvodi od kakaoa, kao i sam kakao, dragi bh. građanima potvrđuju i podaci o uvozu kakaoa Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Naime, prema njihovim podacima, za 10 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno nešto više od 17,5 miliona kilograma kakaoa i proizvoda od kakaoa, čija vrijednost doseže čak do 202.529.968 KM.
Najviše se uvozilo iz Njemačke 2,9 miliona kilograma, vrijednih oko 41 milion maraka, a zatim slijedi uvoz iz Hrvatske, Srbije, Poljske.
Kada je riječ o izvozu, najviše kakaoa i proizvoda od kakaoa iz Bosne i Hercegovine tokom deset mjeseci ove godine izvezeno je u Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Hrvatsku i Austriju, a ukupan izvoz iznosio je 2.554.198,31 kilogram, čija je vrijednost 16.410.676,13 KM”, istakli su u UIO BiH.
Najveća količina kakaoa i proizvoda od kakaoa uvezena je 2021. godine, nešto više od 23 miliona kilograma, vrijednih oko 195 miliona maraka, dok je prošle godine zabilježena najveća vrijednost uvezenog.