Loša saradnja proizvođača i trgovaca: Otkupne cijene voća i povrća previsoke
22.11.2022. | 08:02Maloprodajne cijene domaćeg voća i povrća nerealno su visoke u odnosu na otkupnu cijenu koja je isplaćena proizvođačima u Srpskoj koji tvrde da su bili primorani da prihvate mrvice od trgovaca, koji kreiraju cjenovnike s ciljem ubiranja ekstraprofita.
Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović kaže za “Glas” da je ovogodišnja otkupna cijena kilograma jabuke za 18 feninga niža od realne s obzirom na brojne probleme koji su ih pratili u proizvodnom ciklusu, počevši od preskupog repromaterijala do nepovoljnih vremenskih prilika.
“Kilogram ajdareda prve klase, kao najzastupljenije sorte, u otkupu košta 62 feninga, a mi smo tražili 80. Najjeftiniji je greni smit koji košta pola marke, a najskuplji crveni delišes koji mi dajemo za 0,79 KM. To su cijene koje nam plaćaju domaći trgovački lanci s kojima smo sklopili ugovore. Nikako nismo zadovoljni, ali nismo imali izbora. Nemamo svoja skladišta i prisiljeni smo pristati na iznos koji kupac nudi”, priča Dojčinović.
On kaže da su ugovore sa trgovcima sklopili većinom mali i srednji proizvođači, dok će oni veliki bolje proći jer imaju svoje hladnjače pa čekaju bolju otkupnu cijenu i uglavnom izvoze robu.
Dojčinović navodi da će u konačnici otkupna cijena biti i do nekoliko feninga niža od dogovorene, jer sve što propadne ide na štetu proizvođača.
“Na primjer, otkupna cijena ajdareda lani je bila 50 feninga, a kada sam obračunao gubitke nakon prebiranja i cijenu prve i treće klase, prosječan iznos koji sam dobio po kilogramu je 41 fening. Tako će biti i ove godine. Dobićemo oko 52 feninga po kilogramu, koliko iznose troškovi i to bez naše radne snage i mehanizacije. Ako budemo na pozitivnoj nuli, bićemo srećni”, navodi Dojčinović.
S druge strane, jabuke se u marketima i piljarnicama, tvrdi on, prodaju po daleko višim cijenama.
“Iole kvalitetne jabuke u maloprodaji koštaju između 1,55 i 2,20 KM, što znači da su cijene duplo skočile na putu od nas do marketa. Svjestan sam da i trgovci imaju troškove, ali ni izbliza u procentu marži koje obračunavaju. Identična situacija je i sa kruškom”, priča Dojčinović.
Predsjednik Udruženja povrtara RS Brane Mastalo ljut je zbog mešetarenja trgovaca i problema koji su zadesili sve poljoprivrednike.
“Ove godine svi seljaci muče istu muku. Povrće u maloprodaji je izuzetno skupo, a otkupne cijene niske. Kilogram luka u otkupu košta 0,65 KM, a u maloprodaji ga, kažu ljudi, nema ispod 1,2 KM. Najveću štetu trpimo mi proizvođači koji se iz petnih žila upiremo da održimo proizvodnju, ali i krajnji potrošač koji jedva krpi kraj s krajem”, kategoričan je Mastalo.
On tvrdi da se prostom matematičkom računicom može izračunati da su troškovi poljoprivrednika daleko obimniji od trgovačkih.
“Ne znam šta rade nadležni, resorno ministarstvo, inspekcija. Kolike to marže trgovci mogu obračunati, postoji li neki zakon kojim se visina marže ograničava”, pita se Mastalo i dodaje da većina trpi zbog manjine koja se ne obazire na narod dok puni džepove i ostvaruje ekstraprofit.
Dnevnice
Dragoja Dojčinović kaže da nisu imali izbora ni kod određivanja iznosa nadnica koje su isplaćivali sezoncima.
“Niko ove godine nije htio raditi u voćnjaku ispod 60 KM na dan. Radnika nema i mi smo taj iznos morali isplaćivati, koliko god da nam je previše. U voćnjacima su mahom penzioneri koji su usporeni, ali smo zadovoljni i njima jer boljih nemamo”, navodi Dojčinović.