Mljekarska industrija u uzletu! Izvoz iz BiH prošle godine premašio 145 miliona KM
14.01.2025. | 18:58Domaća mljekarska industrija, sa izvozom koji je prošle godine premašio 145 miliona KM, postigla je dugo željeni rast i stabilnost, a pozitivnim pomacima proizvođači se nadaju i ove godine, uvjeravajući potrošače da neće doći do skorog poskupljenja mlijeka kao osnovne životne namirnice.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, domaći mljekari su lani na međunarodno tržište najviše izvezli sirovog mlijeka i pavlake, baš kao i ranije i to 87,58 miliona KM.
Ukupna vrijednost izvezenog mlijeka i mliječnih proizvoda lani je bila teška 145,89 miliona KM i predstavlja milionski rast u odnosu na 2023. godinu, kada je plasman pomenutih proizvoda na ino-tržište bio vrijedan 131,03 miliona KM.
Da je prošla godina bila uspješna za “Glas” su potvrdili farmeri, ali i vlasnici domaćih mljekara. I jedni i drugi bilježe pozitivne bilanse.
Vlasnik bilećke mljekare “Pađeni” Nenad Vukoje kaže da je kompanija ostvarila finansijski rast od devet odsto tokom 2024. godine, dok im je izvoz skočio za 20 odsto u odnosu na 2023. godinu.
– Došlo je i do povećanja otkupa sirovog mlijeka što je dokaz i zadovoljstva naših kooperanata. Domaća mljekarska industrija ide u pozitivnom pravcu i ne bi trebalo da bude bojazni za naredni period – tvrdi Vukoje, dodajući da su povećali i broj zaposlenih.
Rast na svim nivoima u planu je i za 2025. godinu.
– Već smo u pregovorima sa novim partnerima, a planiramo izlazak na dodatna tržišta, kao i širenje starih. Na proljeće iz naših pogona izlaze novi proizvodi i nadamo se da će na tržištu imati dobru prođu – kazao je Vukoje i dodao da za sada nema naznaka niti potrebe da dođe do poskupljenja mljekarskih proizvoda, navodeći da mljekara “Pađeni” lani nije dizala cijene.
I vlasnik bijeljinske mljekare “Dule” Duško Cvjetinović zadovoljan je ostvarenim poslovnim rezultatima.
– Prošla godine je bila solidna i bićemo zadovoljni ako zadržimo isti nivo u narednim mjesecima. Ne planiramo širiti proizvodnju i ići na izvoz. Poslujemo isključivo na domaćem tržištu i za sada će tako ostati. U planu nije ni rast cijena. Posljednji put smo cijene podizali u februaru 2024. godine – kazao je Cvjetinović.
Prema ocjeni predsjednika Udruženja mljekara RS Milorada Arsenića, 2024. godina je uprkos problemima bila solidna za mljekarski sektor.
– Problema je bilo kao i uvijek, oni su sastavni dio našeg rada, ali zabilježili smo rast u otkupu sirovog mlijeka što je pokazatelj veće proizvodnje i na bazi toga možemo reći da je godina bila dobra. Ima zasigurno prostora za više, ali napredujemo i u narednim godinama nam je cilj da radimo na povećanju produktivnosti po grlu – rekao je Arsenić i dodao da je uprkos suši poskupljenje stočne hrane lani bilo minimalno.
Količinama i kvalitetom proizvedenog mlijeka zadovoljni su i u sokolačkom Udruženju proizvođača mlijeka “Blago Romanije”. Predsjednik tog udruženja Saša Kapović kaže za “Glas” da su lani proizveli više od 3,5 miliona litara.
– Broj iz godine u godinu raste, a došlo je i do rasta muznih grla za 15 odsto, a junica 23 odsto. Idemo uzlaznom putanjom. Otkupna cijena nije zadovoljavajuća, naročito ako se uzme u obzir kvalitet mlijeka koji je iznad onog u drugim krajevima Srpske – naveo je Kapović.
OTKUPNA CIJENA
Milorad Arsenić kaže da je prosječna otkupna cijena mlijeka u Srpskoj oko 95 feninga po litru, a proizvođači iz budžeta imaju i subvencije od 0,28 KM za litar.
– Lani čak nije ni bilo rasta otkupne cijene, iako je u marketima došlo do korekcija naviše, što po nama nije opravdano. Mljekare žele određeni profit i žrtva su uvijek ili potrošači ili proizvođači – pojašnjava Arsenić i dodaje da mljekari u ovoj godini očekuju veće subvencije, odnosno 0,30 KM po litru, a nadaju se i značajnijoj podršci po grlu stoke.