Moraju se držati pravila: Srpska pojačava kontrolu trgovaca kriptovalutama

24.09.2024. | 14:08

Dvije godine nakon što je zakonski regulisala tržište kriptovaluta, Republika Srpska odlučila je da pooštri uslove za firme koje pružaju usluge u ovoj oblasti kao i njihovu kontrolu.

Naime, da bi se bavili ovim poslom potrebno je da budete u evidenciji, odnosno registru Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV), a kojoj je vođenje registra povjereno izmjenama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti RS.

Komisija je krajem 2022. godine usvojila pravilnik kojim je definisala ko i pod kojim uslovima može da se upiše u registar, da bi ga prije nekoliko dana dopunila u cilju bolje regulacije.

Ubuduće, kada se utvrde nepravilnosti ili nezakonitosti u radu firmi koje se bave trgovinom kriptovaluta, Komisija ima pravo da ih izbriše iz registra ili suspenduje na godinu dana.

U slučaju brisanja, o tome će biti obaviješteno finansijsko-obavještajno odjeljenje Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Takođe, Komisija je sebi dala ovlaštenje da prilikom nadzora dođe u poslovne prostorije firme i traži uvid u dokumentaciju i mejlove, a onaj ko ih u tome spriječi može računati na sankcije.

Pružalac usluge je sada obavezan da dostavi sve informacije, podatke i isprave koje od njega zahtijeva Komisija.

Za upis u registar moraće da se dostavi uvjerenje da je direktor preduzeća imenovan u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti te da nije pravosnažno osuđivan i da se protiv njega ne vodi krivični postupak.

„Komisija može odbiti zahtjev za upis u evidenciju ako ocijeni da podnosilac zahtjeva ne ispunjava uslove propisane zakonom i drugim propisima kojima se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti“, piše u dopunjenom pravilniku.

Iz kompanije „Digital Asset Management“, a koja upravlja „BCX“ kripto mjenjačnicom kažu da nemaju ništa protiv dodatne regulacije tržišta, naprotiv, zalažu se za još strože mjere.

Smatraju da je nedopustivo da osobe bez finansijskog iskustva, sa kapitalom od jedne marke, bez zaposlenih i  bez kancelarije osnivaju mjenjačnice virtuelnih valuta i upravljaju sa ogromnim vrijednostima digitalne imovine i novca.

Takvih slučajeva, dodaju, ima i njima bi po njihovoj ocjeni u narednom periodu nadzorni organi trebali da posvete pažnju, prenosi Capital.

Podsjećamo, u evidenciji KHOV se nalazi šest preduzeća registrovanih za pružanje usluga sa kriptovalutama.

Inače, izmjenama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti koji je na snazi od jula 2022. godine, Republika Srpska je zakonski definisala virtuelne valute. To je u velikoj mjeri pomoglo onima koji posluju u ovoj sferi, jer su imali ogromne probleme, pogotovo kod banaka koje su im odbijale saradnju.