Najviše skaču cijene hrane: Ne nazire se kraj poskupljenjima
26.12.2024. | 08:19Ne nazire se kraj poskupljenjima proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju, a cijene hrane na mjesečnom nivou najviše rastu, pokazuju najnoviji podaci Agencije za statistiku BiH.
Prema ovim podacima, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini su zabilježile rast za 0,4 odsto u novembru u odnosu na oktobar.
“Posmatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u novembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 0,8%, stanovanje i režijski izdaci za 0,4%, zdravstvo za 0,6%, prevoz za 0,5%, komunikacije za 0,2%, restorani i hoteli za 0,2%, te ostala dobra i usluge za 0,2%”, piše u ovim podacima.
Dodaje se da je u novembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku zabilježen pad cijena u odjeljcima alkoholna pića i duvan za 0,5% i odjeća i obuća za 0,8%.
“Nivo cijena u novembru 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 1,5%. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 4,2%, alkoholna pića i duvan za 3,9%, zdravstvo za 4,3%, komunikacije za 0,3%, rekreacija i kultura za 3,1%, obrazovanje za 0,4%, restorani i hoteli za 6,2% te ostala dobra i usluge za 3,9%. Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljku odjeća i obuća za 7,1%, stanovanje i režijski izdaci za 1,2%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 0,5% i prevoz za 4,3%”, ističe se u podacima Agencije za statistiku BiH.
Ekonomista Admir Čavalić, kaže za “Nezavisne novine” da u cijeloj ovoj situaciji i poskupljenjima zabrinjava rast cijena električne energije za privredne subjekte u oba entiteta.
“Ovo može biti ključni faktor u kontekstu rasta cijena razumijevajući da je električna energija veoma bitan faktor kako u proizvodnji, tako i u svim drugim lancima ekonomskog snabdijevanja stanovništva. Međutim, imamo i faktor globalnog uticaja, geopolitičke krize, od Ukrajine do Bliskog istoka. Sve to rezimira taj rast cijena. Naravno, tu su i oblasti u kojima nema konkurencije i to čuva cijene visokim. Što se tiče inflacije, ona je na kontrolisanom nivou, moguće je da bude ispod dva odsto. Ipak, to građanima ništa ne znači ako su cijene osnovnih životnih namirnica porasle, jer one najviše učestvuju u trošenju raspoloživog dohotka”, naglasio je Čavalić.
Jovan Vasilić, predstavnik Saveza udruženja potrošača RS i predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine, ističe da potrošači jednostavno kukaju i da su zabrinuti zbog toga šta će se dešavati u vezi sa cijenama svih proizvoda od naredne godine.
“Ovo što je do sada bilo, nekako smo pregurali, ali plašimo se toga šta će biti kad dođe do poskupljenja struje, ali i ostalih najavljenih poskupljenja. To će se lančano povući, pogotovo prehrambenih proizvoda. U nove cijene koje nas očekuju zbog poskupljenja električne energije će se sigurno ugraditi i neka inflacija. Potrošači su sad više zabrinuti nego nezadovoljni, jer ih očekuje poprilična neizvjesnost u vezi sa pitanjem cijena proizvoda”, naglasio je Vasilić.