Nakon pandemije, finansijska injekcija privredi RS i zbog inflacije
16.04.2022. | 09:45Izmjene Uredbe sa zakonskom snagom o Kompenzacionom fondu Republike Srpske, koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, predviđa da država reaguje i u slučaju potrebe izazvane inflacijom, kao što je to do sada bio slučaj zbog pandemije.
U obrazloženju ovog zakona navodi se da je potreba za njegovim donošenjem identifikovana nakon pogoršanja međunarodnih odnosa koji su uzrokovali brzi porast inflacije i nedostatak životnih namirnica, sirovina i energenata na tržištu.
“Pored finansiranja preventivnih radnji i mjera u postupku suzbijanja širenja zarazne bolesti izazvane virusom korona, propisuju se i mjere za sprečavanje nastanka ozbiljnih poremećaja na tržištu uzrokovanih rastom stope inflacije i nedostatkom životnih namirnica, sirovina, repromaterijala i energenata, te ublažavanja posljedica nastanka ozbiljnih poremećaja na tržištu”, navodi se u ovom zakonskom rješenju.
Uredba sa zakonskom snagom o Kompenzacionom fondu Republike Srpske donesena je, podsjećamo, 14. maja 2020. godine sa ciljem urgentnog djelovanja na saniranje posljedica i poteškoća koje privreda i javni sektor imaju u svom poslovanju, a koje su nastale kao posljedica širenja virusa korona.
Uredbom su propisani osnivanje, status, djelatnost i organizacija Kompenzacionog fonda Republike Srpske. Kao korisnici direktne podrške ovom uredbom su definisani preduzetnici i poslovni subjekti u Republici Srpskoj koji su pretrpjeli ili trpe štetu, Zavod za zapošljavanje Republike Srpske kojem se subvencionišu doprinosi za nezaposlenost, zdravstveni sektor s ciljem pokrića troškova i zaposleni u javnom sektoru koji su obavljali poslove pod posebno otežanim uslovima rada. “Usljed globalnih političkih kretanja uzrokovanih dešavanjima u Ukrajini u posljednja dva mjeseca, koja utiču na ekonomske parametre u gotovo svim zemljama svijeta, prvenstveno povećanjem cijena hrane i energenata, a preko toga i druge robe, došlo je do poremećaja na tržištu Republike Srpske. Poremećaji su evidentni kroz povećavanje cijene životnih namirnica i energenata, repromaterijala i sirovina i rast stope inflacije”, ističe se u obrazloženju.
S obzirom na to da, kako se navodi, pored domaćih faktora inflaciju i uvozimo, trenutni prioritet zakonodavca je ublažiti inflatorni šok očuvanjem kupovne moći stanovništva i funkcionisanje privrednih subjekata.
“Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi proširenja cilja Uredbe, koji podrazumijeva pomoć u sprovođenju mjera prevencije radi sprečavanja nastanka ozbiljnih poremećaja na tržištu uzrokovanih rastom stope inflacije i nedostatkom životnih namirnica, sirovina, repromaterijala i energenata, te ublažavanja posljedica nastanka ozbiljnih poremećaja na tržištu, imajući u vidu globalni zastoj u snabdijevanju pojedinim životnim namirnicama, repromaterijalom i sirovinama i rast troškova energije”, ističe se u prijedlogu.
Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, ističe da je cilj da država bude spremna da interveniše pošto se može desiti da neke firme budu u problemu zbog, primjera radi, nedostatka sirovina.
“U principu, Kompenzacioni fond je napravljen zbog virusa korona, a u međuvremenu smo dobili drugi problem. Trenutno nema problema u smislu da je neka firma stala, ali ovo je u stvari priprema ako se problem desi”, rekao je Trivić za “Nezavisne novine”.
Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka, naveo je da će inflacija prouzrokovati promjene u privrednom sistemu, ali i u životu svih građana.
“Mi moramo s tog aspekta da donosimo adekvatne mjere kako bismo smanjili udare, odnosno posljedice inflacije. Država je u protekle tri-četiri godine stalno bila u obavezi da investira u privredu. Sigurno je da će to i u ovom momentu biti jedna od opcija. Situaciju treba pratiti i tražiti najbolja rješenja”, naveo je Račić za “Nezavisne novine”.
Inače, Zora Vidović, ministarka finansija RS, rekla je da je cilj ovog zakonskog rješenja da se kroz ovaj fond pomogne privrednim subjektima i građanima u novonastaloj situaciji prouzrokovanoj poremećajima na svjetskom tržištu.
Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, Vidovićeva je rekla da se sredstvima iz Fonda žele obezbijediti određene količine hrane, energenata i drugih materijala potrebnih u određenim oblastima.
“Usvajajući budžet za 2022. godinu u ovaj fond planirali smo nešto ispod 100 miliona KM. Smatramo da to neće biti dovoljno i vjerovatno ćemo rebalansom ova sredstva uvećati s obzirom na okolnosti u kojima se nalaze određene privredne grade i svi građani Republike Srpske zbog visokog rasta cijena”, rekla je Vidovićeva.
Ona je navela da je Vlada Srpske već planirala da se rebalansom iz Kompenzacionog fonda izdvoje dodatna sredstva za poljoprivredu.
“Tako da bi ukupna sredstva za poljoprivredu u 2022. bila oko 105 miliona KM. Planirali smo za privredu još dodatnih 40 miliona KM do kraja godine, koji će sigurno biti izdvojeni iz budžeta i ovog fonda”, rekla je Vidovićeva.