Nestabilna geopolitička situacija u svijetu čini svoje: Rastu cijene nafte
22.01.2024. | 09:54Na svjetskim tržištima su cijene nafte prošle nedjelje blago porasle, nadoknadivši gubitke od prethodne nedjelje, a oscilacije su bile u zavisnosti o vijestima s Bliskog istoka i makroekonomskim pokazateljima iz najvećih svjetskih ekonomija.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošle nedjelje ojačala 0,4 odsto, na 78,56 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1 odsto, na 73,40 dolara.
Podsticaj cijenama predstavljale su krajem nedjeljne procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) i Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) o solidnom rastu potražnje u ovoj godini.
IEA očekuje upola slabiji rast potražnje nego OPEC, a procjenjuje se i da bi tržište u ovoj godini trebalo biti relativno dobro snabdjeveno, ako ne bude značajnijih poremećaja.
– Prognoze rasta globalne potražnje za naftom i dalje su nejasne, a trgovci i istraživačke institucije bitno se razlikuju u procjenama – kaže Bjarne Šildrop iz SEB.
Napetosti na Bliskom istoku
Trgovci pažljivo prate i napetosti na Bliskom istoku. Ali, sukobi u tom području zasad nisu znatno uticali na cijene nafte.
– Cijena nafte i dalje je osjetljiva na zbivanja na Bliskom istoku, ali tržište je još uvijek uravnoteženo, kao što smo vidjeli proteklih nedjelja – kaže Craig Erlam iz OANDA.
Ističe i da prekidi u snabdjevanju i dalje predstavljaju rizik koji bi mogao podići cijene nafte, ali i da postoje negativni rizici, s obzirom na nejasne trendove u svjetskoj ekonomiji.
Rast cijena, naime, sprečavaju strahovanja od slabljenja potražnje jer se kineska ekonomija, najveći svjetski uvoznik nafte, ne oporavlja toliko brzo koliko se očekivalo, dok se rast američke i ekonomije eurozone već duže vrijeme usporava.