Njemački investitor u krizi: Da li će rezovi u Sloveniji otvoriti radna mjesta u Laktašima?

15.10.2024. | 11:06

Teškoće njemačke privrede, posebno automobilske industrije, imaće posljedice i za kompanije u regiji. U Mahle Electric Drives Slovenija bilježe pad na svim tržištima, najavljeno je otpuštanje radnika i preseljenje proizvodnje u Mađarsku i Bosnu i Hercegovinu (BiH).

“Primjećujemo pad na svim tržištima na kojima poslujemo. Na automobilskom tržištu, tržištu električnih bicikala, vanputne mobilne mehanizacije i u drugim segmentima”, opisao je situaciju u kojoj je kompanija direktor Guntram Haas u saopštenju za javnost.

Rukovodstvo kompanije najavilo je ukidanje 340 radnih mjesta u slovenačkom Šempetru u sklopu optimizacije organizacione strukture i s ciljem veće efikasnosti, te 270 radnih mjesta zbog preseljenja dijela proizvodnje u BiH i Mađarsku.

U proizvodnju u Bosni i Hercegovini kompanija će uložiti 30 miliona evra, nezvanično saznaje Bloomberg Adria.

Upravo slovenački dio Mahlea je vlasnik fabrike u BiH – Mahle Electric Drives u Laktašima, koja je lani imala prihode od 89,2 miliona maraka, a rashode od 94,6 miliona KM te je godinu završila sa 5,4 miliona KM gubitka. Ova kompanija u Laktašima posluje već 20 godina.

Na ime podsticaja za direktna ulaganja u privredi u 2023. godini dobili su 53.054 KM iz Budžeta Republike Srpske. Rezultati javnog poziva za 2024. godinu još nisu poznati.

Bloomberg Adria pokušala je kontaktirati lokalnu fabriku u Laktašima, ali su dostupni brojevi i e-mailovi nepostojeći.

Novi proizvodni pogon u Aleksandrovcu (Laktaši) otvoren je u aprilu ove godine i prostire se na 30.908 m2 unutrašnjeg prostora i 37.600 m2 vanjskog uređenja i ujedno je među najvećim investicionim projektima u Republici Srpskoj (BiH).

“U ovom pogonu, uz korištenje najsavremenije tehnologije, biće zastupljena proizvodnja automobilskih dijelova – linija rotera, montažna linija poklopaca i nosača četkica, za svjetsku industriju. Investirano je 20 miliona evra, zaposleno 100 novih radnika u 2023, a plan je da se u ovoj godini zaposli njih još 300, pa bi ukupan broj uposlenika u pogonima u Laktašima trebalo da bude oko 1.000”, saopšteno je prilikom otvaranja.

Grad Laktaši je ovoj kompaniji dodijelio zemlјište bez naknade u Industrijskoj zoni Aleksandrovac i Proizvodno-poslovnoj zoni Aleksandrovac 2.

U Sloveniji u toku pregovori

Premijer Slovenije Robert Golob pozvao je još u petak nadležnog ministra Matjaža Hana da stupi u kontakt s rukovodstvom i vlasnicima kompanije. Oni će se danas sastati.

U objavi na društvenoj mreži X vlada je napisala da će ministar pripremiti mjere kojima će Ministarstvo privrede spriječiti eventualno daljnje ukidanje radnih mjesta u kompaniji i razvojne mjere za stvaranje novih radnih mjesta u Goriškoj regiji.

Zbog toga je Han otkazao dugo planiranu posjetu Italiji, koja je do danas bila najavljena na zvaničnoj stranici ministarstva. Umjesto posjete inostranstvu, ministar će se sastati s upravom i sindikatima preduzeća, saopštilo je Ministarstvo za privredu, turizam i sport.

“Očekivali smo 36-satnu radnu nedjelju ili nešto slično, ali ne da će mjere ići u smjeru otpuštanja. Šokantno je, svi smo potreseni”, rekao je za Radio Slovenija predsjednik sindikata u kompaniji Dejan Sirk. Takođe je izrazio nadu da će s upravom pronaći druge načine za rješavanje nastalih problema. Nezvanično smo saznali da zaposleni, suočeni s najavljenim otpuštanjima, dobrovoljno napuštaju kompaniju. U nastojanju da smanji troškove, kompanija je nedavno prešla na 36-satnu radnu nedjelju.

Han: Teže je nego što sam očekivao

Ministar Han je nakon sastanka s predstavnicima kompanije i sindikata izjavio da ima “pomiješane osjećaje” nakon što mu je prezentovano stanje. Istakao je da su uslovi u kompaniji “teži nego što je očekivao” i da “nije dobio odgovor na pitanje šta bi država mogla da uradi u tim okolnostima” ili kako bi mogla da pruži pomoć.

“Problem je u tržištu, u nedostatku narudžbi”, objasnio je i dodao da je riječ o posljedicama “prilagođavanja tržištu elektrifikacije automobilske industrije.”

Istovremeno je smirio javnost riječima da “lokacija u Sloveniji ostaje, razvoj električnih motora ostaje”. Kompanija bi trebalo da predvidi poboljšanje uslova u industriji i poslovanju za 2028. i 2029. godinu.

Ministar je naglasio da vlada ostaje “u svakodnevnoj komunikaciji sa sindikatima i upravom, jer je ključno da se ne donese konačna odluka o otpuštanju prije nego što se postigne dogovor o vremenskom okviru sanacije”, rekao je Han.

Takođe je ukazao na to da se posljedice problema u automobilskoj industriji odražavaju “u cijeloj Sloveniji”, spominjući MLM i Unior. “Država će pokušati da sanira usporavanje industrije koja čini deset procenata domaćeg BDP-a putem podsticanja investicija u razvoj i akcijskih planova za restrukturiranje kompanija, jer nam je potrebna viša dodata vrijednost”, dodao je.

Mahle među najznačajnijim investitorima u BiH

Podsjećamo, Agencija za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) izabrala je krajem prošle godine najznačajnije investitore u BiH za 2023. godinu, a među njima je bio i Mahle. Tada je navedeno da je ova kompanija u 2023. godini investirala 26,2 miliona KM i da ima 520 radnika, od čega je u 2023. godini zaposlen 51 radnik. “Tokom 2024. godine planirano je zapošljavanje dodatnih 250 radnika. Kompanija posluje u oblasti metalskog sektora: proizvodnja električne i elektronske opreme za elektronska vozila. Sastavni su dio grupacije MAHLE, osnivač MAHLE Electric Drives Slovenija”, istakli su u FIPA-i.