Nova energetska kriza: Da li će američke sankcije Gazprom banci uticati na isporuku gasa u BiH

26.11.2024. | 09:07

Evropa se suočava sa potencijalno novom energetskom krizom jer se zalihe gasa brzo smanjuju, a smanjenje snabdijevanja iz Rusije stavlja tržište pod dodatni pritisak, ocjenjuju različite organizacije i stručnjaci, dok naši sagovornici kažu da ovo ne bi trebalo da se odrazi na bh. tržište.

Kako ističu, Bosni i Hercegovini bi moglo da pravi problem to što su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije Gazprom banci preko koje BiH plaća gas.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, ističe da su ovoj banci uvedene američke sankcije i to je ono što bih moglo da pravi problem BiH.

“Onaj ko bude plaćao, neovisno da li posredno ili neposredno, dok BiH plaća posredno prema Gazprom banci preko Srbije, sad je pitanje da li će se te mjere, odnosno sankcije, primijeniti u Evropi”, kazao je Bečarević i istakao da bi se s ovakvom trenutnom situacijom moglo ući u ozbiljan problem.

“Možemo da uđemo u vrlo ozbiljan problem, a on se zove plaćanje”, kazao je Bečarević.

Dodao je da su prognoze nekih banaka da će platni promet sa Gazprom bankom potpuno stati 1. januara naredne godine.

“Onda ćemo biti u velikom problemu, jer smo se mi u BiH oslonili na samo jedan sistem plaćanja, jednog isporučioca gasa, što nije nikako dobro, jer jedino je Gazprom banka bila ona koja je primala uplate za gas, a sada je i ona pod sankcijama”, ističe Bečarević.

Ekonomista Igor Gavran ističe u razgovoru za “Nezavisne novine” da ako najnovije američke sankcije ovoj banci ne promijene stanje i ne onemoguće plaćanje ruskog gasa zemljama koje ga i dalje žele kupovati, kao i Bosna i Hercegovina, ne bi trebalo da bude bilo kakvih poremećaja jer, kako kaže, BiH ima uredno snabdijevanje.

“To je u našem slučaju jedini realan rizik, da neko treći stvori probleme i prepreke, a inače ne očekujem bilo kakve poremećaje u snabdijevanju od strane Ruske Federacije niti prekid kupovine od strane Bosne i Hercegovine”, kazao je Gavran.

Ističe da Evropa sama sebi donosi krizu vlastitim izborom i sankcijama, ni njima ne prijeti ništa što sami nisu izabrali i što ne mogu vrlo brzo riješiti ako tako odluče.

“Ni kretanje cijene gasa u BiH ne bi trebalo da bude nepredvidivo, već će se jednostavno nastaviti kao i ranije s periodičnim usklađivanjima koja mogu biti i ne moraju i na više kao i do sada, ali bez radikalnih promjena”, istakao je Gavran.

Dodaje da su američke sankcije prijetnja i ističe da se nada da ćemo brzo razjasniti eventualne posljedice.

“S obzirom na to da nas ne mogu natjerati na kupovinu američkog plina jer nemamo tehničku mogućnost za to, nadam se da neće blokirati našu mogućnost kupovine od jedinog mogućeg snabdjevača, a to je ‘Gazprom’, odnosno nadam se, ako se to dogodi, da se može pronaći model izbjegavanja ovih sankcija jer bi bilo samoubistvo odreći se gasa radi nečijeg interesa koji nema nikakve veze s nama”, zaključio je Gavran.

Mirza Ustamujić, direktor “Energoinvesta”, nedavno je rekao da trenutno ne postoji razlog za paniku među stanovništvom Bosne i Hercegovine i da snabdijevanje nije ugroženo, ali da će pratiti dalji razvoj događaja vezan za izazove u plaćanju, s obzirom na nove okolnosti koje bi mogle dovesti do problema.

“Vezano za sankcije OFAC-a možemo istaći samo da su to naši pravni i stručni timovi uzeli u razmatranje. S druge strane, i ovaj događaj govori o našoj energetskoj ovisnosti i vrlo suženim mogućnostima djelovanja s obzirom na alternative i ukazuje na bitnost realizacije projekta Južne interkonekcije”, kazao je Ustamujić.

Oznake: BiH, EU, Gas, Gasprom