Nova godina, stari problemi: Manje posla za obućare i tekstilce i do 30 odsto
15.01.2025. | 18:18Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj i u novu godinu ušla je sa starim problemima, gdje im je smanjena potražnja za oko 30 odsto, ali i prodaja njihovih proizvoda, ističu naši sagovornici iz ove oblasti te dodaju da bi ovo mogla biti još gora godina od prošle.
Radovan Pazurević, vlasnik kompanije “Sanino” iz Dervente, koji je ujedno predsjednik Područne privredne komore Doboj, kazao je za “Nezavisne novine”, što se tiče obućarske industrije, da je i dalje prisutan pad potražnje te da je i dalje pritisak na izvozne firme, na cijene od strane inostranih partnera.
“Plašim se da će i ova godina biti veoma teška, ali i jedan broj naših partnera najavljuje da bi ponovo išli prema Aziji i sada ne više toliko prema Kini, jer se otvaraju druga tržišta, tako da mislim da će ova godina biti teža nego prošle”, kazao je Pazurević.
Kako je rekao, kada je tržište Evropske unije u pitanju, dolazi do pada kupovne moći.
“Tako da su moja očekivanja da ova godina neće biti sigurno ništa lakša od prošle, jer naše informacije govore da je mnogo robe još u skladištima, da robne kuće nisu više u ofanzivi, da se ne traže novi ugovori te da se čiste skladišta, manje se kupuje, građani više sredstava odvajaju za energiju, za hranu, a za obuću i odjeću to nije u prioritetima”, kazao je Pazurević.
Da je vrlo teška situacija u obućarskoj industriji, a da je najveći problem to što iz dana u dan imaju sve manje posla, saglasan je i Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke.
“Nema najava da će u ovoj godinu biti bolje”, kazao je Umičević i dodao da je jedina dobra stvar što je padao snijeg u proteklom periodu pa je došlo do malo povećane potražnje, ali ne pretjerano.
Kod nas je prošle godine oko 10 radnika dalo otkaz, dok je oko 30 radnika otišlo u penziju”, ističe Umičević.
Kako je rekao, oni su kao firma oslonjeni na njemačko tržište, a tamo je teška recesija.
“Veoma je smanjena prodaja, a samim tim i narudžbe, za nekih 30 i više odsto, te se bojim da bi u narednom periodu moglo biti kritično što se tiče ove grane privrede”, kazao je Umičević.
Radenko Bubić, vlasnik i direktor Fabrike obuće “Dermal” iz Kotor Varoša, kaže da je veoma teška situacija u ovom sektoru.
“Nama je u prošloj godini smanjena potražnja za nekih 30 odsto, a strah nas je da će se takva situacija nastaviti u ovoj godini”, kazao je Bubić i istakao da se u posljednje vrijeme kod njih pojavljuje više manjih kupaca nego velikih, što, kako ističe, nikako nije dobro i nije rentabilno.
“Sporadično se jave neki partneri, ali to su sitni ugovori koji ne donose nekakvu dobit, odnosno veliku zaradu, tako da ne mogu popraviti veoma lošu situaciju u kojoj smo se mi našli”, pojašnjava Bubić.
Da je neizvjesno i loše stanje u tekstilnoj industriji, smatra i Bosiljka Dejanović, vlasnica firme “Sana Linea” iz Kostajnice.
“Mi nismo otpuštali radnike, posla imamo, ali radimo vlastitu kolekciju”, kazala je Dejanovićeva. Dodala je da novih klijenata nema te da su stari još tu, a šta će se dalje dešavati, vrlo je teško prognozirati.
“Budući da je Njemačka nama jedno od većih tržišta i zbog krize koja se tamo dešava, moraćemo da pronalazimo novo tržište”, kazala je Dejanovićeva.