Od igle do lokomotive: Evo šta se prodavalo na licitacijama Poreske prave Srpske
28.10.2024. | 13:48Kreveti, pile, cirkulari, mašine za mljevenje mesa, farbe za kosu i ogledala samo su neki od zaplijenjenih artikala koje je u ovoj godini na licitacijama prodavala Poreska uprava RS s ciljem naplate dugova od poreskih obveznika.
Prema podacima koji su dostupni na internet stranici Poreske uprave RS, u ovoj godini organizovano je 19 licitacija na kojima su prodavane razne stvari.
Posljednja javna prodaja održana je krajem avgusta, a na dobošu su se našle zaplijenjene pokretne stvari poreskog dužnika “PERPER” iz Slatine i to nož za rezanje i mašina za štepanje, ukupne procijenjene vrijednosti 91.797 KM.
Na dobošu su se našle i razne pile, cirkulari, alati i mašine teslićkog preduzeća “Nova Borja” procijenjene na 481.441 KM.
Da bi naplatili dugovanja za poreze, inspektori su zaplijenili i pokretne stvari iz salona ljepote “Pink ledi”.
Na licitaciji koja je održana polovinom jula ponuđene su farbe za kosu, ogledala, pokretne stolice, fotelje, šamponjere, peškiri, kao i pegle za kosu, frižider i muzička linija.
Pored navedenog putem javne prodaje Poreska uprava je u ovoj godini pokušala da naplati dug i licitiranjem homogenizatora zaplijenjenog od preduzeća “Bekon” iz Laktaša, koji je ponuđen za 3.800 KM, prenosi Glas Srpske.
Predmet prodaje bio je i poslovni prostor u Derventi, kao i priključno i teretno vozilo obveznika “Vukmir.CO” iz Laktaša.
Među zaplijenjenim stvarima koje su zainteresovani mogli pazariti po povoljnijim cijenama našle su se i razne mašine i alati firme “Duvaplast” iz Kakmuža.
Sve licitacije organizovane su tako da su zainteresovani usmenim javnim nadmetanjem mogli da daju najpovoljniju ponudu i tako postanu vlasnici željenih stvari. Da bi uopšte učestvovali bili su dužni da uplate depozit od deset odsto procijenjene vrijednosti ponuđene imovine.
Ekonomista Marko Đogo kaže da je licitacija zapravo i jedini model naplate dugovanja u ovakvim situacijama koji se koristi i u svijetu.
“Međutim kod nas je sporno nešto drugo, u zapadnoj Evropi je rok 15 dana da bude pokrenut stečaj ukoliko preduzeće ne izmiri sve obaveze. Suština je da se ne dozvoli akumulacija dugovanja, prije svega prema radnicima. Kod nas je osnovni problem jer imamo izuzetno nerazvijenu privredu i toleriše se i neredovno plaćanje poreza pa i dugovanja prema zaposlenima. Predugo se čeka na pokretanje stečaja”, rekao je Đogo.
Upozorava i na to da i dan-danas ima preduzeća koja ne rade bukvalno ništa samo se čeka šta će biti sa tom njihovom imovinom.
“Da je uspostavljen sistem kao u razvijenijim zemljama, ni kod nas ne bismo dolazili u situaciju da se rasprodaje ovako imovina, nego bi preduzeća mnogo ranije izmirila dugove. Poreska uprava jednostavno nema drugog načina da naplati dugovanja, samo bi trebalo mnogo ranije pokretati stečajne postupke i da mnogo kraće traju ti postupci. Pitanje je zašto uopšte dolazi do situacije da se dugovanja gomilaju”, kazao je Đogo.
VOZILA
Na jednoj od licitacija organizovanih u ovoj godini Poreska uprava RS prodavala je i svoja službena vozila. Ponuđeno je bilo šest automobila za koje je vještak utvrdio da je njihovo opšte stanje ispod prosjeka, a početna cijena vozila koja su bila predmet javne prodaje bila je nešto viša od 8.000 maraka.