Odgovoran, zahtjevan ali i dobro plaćen posao: Evo kolike su plate pilota, a koliko košta i školovanje
19.08.2024. | 07:57Pilotski posao spada među najodgovornije i najizazovnije profesije u svijetu.
Svakodnevno upravljajući sofisticiranim letilicama, piloti su odgovorni za bezbjednost stotina putnika dok lete na velikim visinama i kroz različite vremenske uslove. Osim tehničkih vještina i poznavanja aviona, ovaj posao zahtijeva i izuzetnu koncentraciju, brzu reakciju u kriznim situacijama, kao i fizičku i mentalnu spremnost za duga putovanja preko više vremenskih zona.
Uprkos velikim izazovima, piloti uživaju u svom poslu zbog osjećaja slobode i prestiža koji dolazi sa njihovom profesijom. Za svoj posao, uglavnom su dobro plaćeni u cijelom svetu.
Plate pilota širom svijeta značajno variraju u zavisnosti od zemlje, avio-kompanije i iskustva pilota. Dok su plate u najrazvijenijim zemljama često veoma visoke, postoji značajan raspon u primanjima između različitih regiona i avio-kompanija. U 2024. godini, razlike u platama su još očiglednije, kako zbog velike potražnji za pilotima, tako i zbog različitih ekonomskih pritisaka na avio-industriju.
Plata pilota u SAD
U Sjedinjenim Američkim Državama, kapetani velikih aviona u vodećim avio-kompanijama poput “Delta Erlajns”, “Junajted Erlajns” i “Amerikan Erlajns” imaju godišnje plate koje se kreću između 200.000 i 350.000 dolara. Plate prvih oficira su, naravno, nešto niže, ali se i one kreću u rasponu od 100.000 do 200.000 dolara godišnje. Pored toga, piloti sa značajnim iskustvom mogu dodatno povećati svoje prihode kroz bonuse i prekovremeni rad.
Plate pilota u Evropi
U Evropi, plate pilota variraju u zavisnosti od zemlje. Na primjer, u Velikoj Britaniji, kapetani u “Britiš Ervejzu” mogu zaraditi između 150.000 i 250.000 funti godišnje.
U Njemačkoj, kapetani “Lufthanze” zarađuju slične iznose, dok piloti u Francuskoj i Italiji mogu očekivati nešto niže plate, ali i dalje vrlo konkurentne u globalnim okvirima.
Azija, posebno Kina i Bliski Istok, postaje sve atraktivnija za pilote zbog visokih plata i beneficija.
U Kini, gdje postoji velika potražnja za iskusnim stranim pilotima, kapetani u vodećim avio-kompanijama poput “Čajna Sautern Erlajnsa” mogu zaraditi i do 300.000 dolara godišnje.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kompanije kao što su “Emirates” i “Etihad Ervejz” nude plate koje se kreću između 200.000 i 350.000 dolara godišnje, uz dodatne beneficije kao što su smještaj, obrazovanje za djecu i poreske olakšice.
Plate pilota u Latinskoj Americi i Africi
Na drugoj strani spektra, piloti u Latinskoj Americi i Africi često zarađuju značajno manje. Na primjer, u Brazilu, kapetani mogu očekivati plate između 50.000 i 100.000 dolara godišnje, dok su plate u Africi često niže od 50.000 dolara godišnje. Naravno, treba imati na umu da su troškove života u tim regionima značajno niži.
Plate pilota u Srbiji
Srbija ne može da parira plata pilota u svijetu, ali je njihov posao jedan od najplaćenijih u zemlji.
Poslije programera, piloti imaju najveće plate. Prosečna plata pilota je oko 2.000-3.000 evra, a može da ide i do 5.000.
Piloti su u 2023. godini bili drugo najplaćenije zanimanje u Srbiji prema podacima Republičkog zavoda za statistiku i prosječna zarada im je u julu prošle godine iznosila 267.667 dinara. Do ovolike plate, ni kod nas ni u svijetu, ipak nije lako stići. Postoji mnogo uslova koje je potrebno ispuniti da biste se vinuli u nebo, počev od zdravstvenih do teorijskih. Praktično znanje je, kao i svemu, ključno, pa su neophodni i brojni sati letenja. Sve to možete naučiti u školama za pilote i pohađajući brojne kurseve.
Konkretno u Srbiji, pored pomenutog Vojnostručnog osposobljavanja, obuka se može pohađati u SMATSA Aviation Academy, Prince Aviation ili Linx Aviation, navodi se na zvaničnoj stranici “Aerodrom Parking”.
Obuke za pilote su skupe svuda u svijetu i za to bi trebalo izdvojiti i više 100.000 evra, a u Srbiji košta od oko 40.000 do 70.000 evra.
Međutim, važno je napomenuti da visina plate nije jedini faktor koji utiče na odluku pilota gdje će raditi.
Radni uslovi, stabilnost avio-kompanije, mogućnosti za napredovanje i kvalitet života su podjednako važni faktori. Neke avio-kompanije nude visoke plate, ali možda ne nude iste pogodnosti ili radne uslove kao konkurencija. Globalna avio-industrija se suočava sa mnogim izazovima u 2024. godini, ali potražnja za iskusnim pilotima ostaje visoka.
Očekuje se da će plate pilota nastaviti da rastu, posebno u regionima sa visokim ekonomskim rastom i potražnjom za avio-uslugama. Piloti koji su voljni da rade u različitim delovima sveta mogu iskoristiti ove razlike i pronaći poslove koji nude konkurentne plate i dobre uslove rada.
Na kraju, iako je plata jedan od najvažnijih faktora u izboru posla, piloi pažljivo razatraju sve aspekte ponude za posao kako bi donijeli najbolju odluku za svoju karijeru i život, prenosi Blic.