Ogroman projekat za Crnu Goru: Njemački investitor obnavlja Aerodrom Berane

03.10.2024. | 13:12

Njemački investitor Majk Štajnmiler izjavio je u četvrtak kako se nada da će započeti dugo očekivanu obnovu Aerodroma Berane u sjeveroistočnoj Crnoj Gori u proljeće 2025.

“Spremni smo i samo želimo početi”, rekao je Štajnmiler, koji je izvršni direktor njemačke Elite Private Jet Service, za crnogorsku TV i radio stanicu RTCG.

Štajnmiler je podsjetio da razgovori s crnogorskom vladom o reaktivaciji aerodrom traju već četiri godine, a na projektu radi tim od 80 ljudi iz različitih područja. Nedavno je pokrenuta web stranica Aerodroma Berane s informacijama o projektu i fotografijama njegovog budućeg izgleda.

“Završili smo studiju izvodljivosti i ona je vrlo pozitivna. Nadamo se da ćemo sljedećeg proljeća moći započeti reaktivaciju zgrade aerodroma. Finansiranje je spremno. Samo čekamo konačno odobrenje vlade za početak projekta”, rekao je Štajnmiler.

Glavna djelatnost aerodroma biće kargo prevoz koji će osigurati ​​budući novi kargo terminal, navodi se na web stranici beranskog aerodroma. Aerodrom će imati putnički terminal – uglavnom za turističke letove, nadopunjavajući putničke usluge postojeća dva međunarodna aerodrom Crne Gore – u glavnom gradu Podgorici iu jadranskom gradu Tivtu.

U aprilu 2023. Elite Private Jet Service i američki Future World Technologies potpisali su memorandum o saradnji s Crnom Gorom o ulaganju 75 miliona evra u rekonstrukciju Aerodrom Berane.

Štajnmiler je u junu 2023. registrirao podgoričko društvo s ograničenom odgovornošću Aerodrom Berane, gdje je generalni direktor i kontroliše 84 posto kapitala. Preostalih 16 posto u vlasništvu je domaćeg pojedinca Aleksandra Lalevića, pokazuju podaci iz crnogorskog poslovnog registra, prenosi Indikator.

Aerodrom u Beranama izgrađena je šezdesetih godina prošlog vijeka i uglavnom ju je koristio nacionalni prevoznik bivše jugoslavenske federacije JAT za letove prema Beogradu i Ljubljani. Nalazi se na ivici planine Bjelasice, u blizini granica Crne Gore sa Srbijom, Kosovom i Albanijom, i može opsluživati ​​područje na kojem živi oko 500.000 ljudi. Aerodrom već gotovo 50 godina ne radi.