Ogromne kazne za kršenje pravila: Francuzi se dosjetili kako da zaštite potrošače od “mršavljenja” proizvoda
06.07.2024. | 16:15Smanjenje gramaže prehrambenih i proizvoda za higijenu globalno je prisutno. To podrazumijeva da je količina robe koja se nudi manja nego ranije. Međutim, cijena ostaje ista i poslije “mršavljenja” proizvoda, ali se dešava i da bude viša od dotadašnje. Ta prikrivena praksa dobila je i svoj naziv “šrinkflacija”, od engleske reči “shrink” koja znači skupljanje ili smanjenje. U Francuskoj su se dosjetili kako da potrošačima stave do znanje da je proizvodima smanjena gramaža, pa tako u supermarketima na snagu stupaju naljepnice “shrinkflation”.
Supermarketi će sada morati da obavještavaju svoje mušterije kada je neki proizvod “žrtva smanjivanja”.
Za kršenje novog pravila kazne i do 15.000 evra
Od početka ove nedjelje, trgovci na malo su obavezni da postave vidljive etikete na ove proizvode, prema ministarskoj naredbi objavljenoj 16. aprila.
Prodavnice površine manje od 400 metara kvadratnih izuzete su od te naredbe, koja se takođe odnosi samo na proizvode koji se prodaju u konstantnoj količini, prenosi Euronews.rs.
Ovo isključuje rinfuznu robu, kao i proizvode koji se pakuju na tezgi, kao što su sir i meso.
Kršenje novog pravila može dovesti do kazne od 3.000 evra za pojedinca – na primjer menadžera prodavnice – i do 15.000 evra za korporaciju.
“Smanjenje je podmetanje, mi tome stavljamo tačku. Želim da ponovo izgradim povjerenje potrošača, a povjerenje ide ruku pod ruku sa transparentnošću”, rekao je ministar finansija Bruno Le Mer.
Mjera ima za cilj da potrošačima pruži veće znanje i kontrolu nad njihovom kupovnom moći.
Prošle godine je cijena prehrambenih proizvoda postala važna tema razgovora u Francuskoj kada je inflacija hrane dostigla rekordnih 16 odsto, iako je ta cifra od tada pala na 0,8 odsto.
Šta kažu kritičari
Francuski supermarket Carrefour, koji je ranije bio kritikovan zbog smanjenja gramaže proizvoda, nedavno je rekao za BFM Business da neće biti potrebe za naljepnicama u njegovim prodavnicama.
“Da bi se borila protiv smanjenja, a ne kažnjavala kupce, grupa je primijenila strategiju koja ima za cilj da identifikuje sve proizvode na koje ova praksa utiče, tako da njihova cijena može unaprijed da se koriguje sa svojim dobavljačima i njegovom politikom cijena”, rekao je portparol Carrefoura za BFM, prenosi Euronews.
Nova uredba bi podstakla dobavljače da se postaraju da cijene budu fer, dodala je kompanija.
Zadruga trgovaca na malo “Sisteme U” bila je kritičnija prema novoj politici.
“Ako se dekret materijalizuje, mi ćemo ga poštovati i primijeniti, ali nismo srećni zbog toga“, rekao je izvršni direktor Dominik Šelčer u januaru.
Mišel-Eduar Leklerk, predsjednik zadruge E.Leklerk, takođe je pokazao svoje protivljenje novom pravilu.
“Proizvođač je taj koji zna da je njegov proizvod smanjen u veličini. Na proizvođaču je da to napiše na ambalaži”, rekao je on.
On je sugerisao da bi bilo gubljenje vremena da supermarketi lijepe naljepnice na takve proizvode.