Osam od 27 članica EU još uvijek ne štedi gas i struju

14.12.2022. | 21:58

Mjere koje preduzimaju vlade zemalja Evropske unije za smanjenje potrošnje gasa i električne energije znatno variraju širom Evrope i nedovoljne su za postizanje ciljeva uštede energije, otkriva analiza Evropske kancelarije za životnu sredinu (EEB).

Prema istraživanju EEB-a, mjere koje su evropski lideri usvojili prije četiri mjeseca za smanjenje potrošnje gasa u svojim zemljama za 15 odsto i struje za 10 procenata – vrlo su neujednačene.

“Osam od 27 država EU još nije uvelo nikakve mjere za smanjenje potrošnje gasa i električne energije. Ni u domaćinstvima ni u preduzećima ili državnim telima“, pokazuje studija EEB, prenosi agencija Anadolija.

Prema studiji, samo je 12 država EU usvojilo neke obavezne mjere za smanjenje potrošnje energije. Zemlje koje uvoze velike količine ruskog gasa, poput Italije i Njemačke, uvele su najstrože mjere za uštedu gasa.

One manje zavise od gasa, poput Francuske i Španije, takođe prednjače u EU s mjerama za smanjenje potrošnje energije, pri čemu ciljaju i javni i privatni sektor, uključujući domaćinstva, kao i industriju i mala preduzeća.

Švedska, Finska, Luksemburg, Holandija, Austrija i istočnoevropske zemlje naginju ka labavijim mjere za smanjenje potrošnje energije.

Iako su među zemljama koje najviše zavise od gasa, s udjelom od 30 do 40 posto u ukupnoj potrošnji energije, Holandija i Hrvatska su primijenile samo dobrovoljne mjere za uštedu gasa.

Rumunija i Litvanija, koje se uveliko oslanjaju na fosilna goriva, nisu sprovele nikakve mjere za smanjenje potrošnje energije.

“Što prije smanjimo potrošnju, brže ćemo smanjiti uzlazni pritisak na cijene energije, što će efektivno pružiti olakšanje domaćinstvima i industriji“, kaže povodom nalaza studije zamjenik menadžera za klimatske politike u EEB-u, David Sabadin.

On je pozvao kreatore politike da prioritet daju smanjenju potražnje za energijom u uslovima brojnih izazova s kojima će se EU suočiti kod punjenja skladišta gasa uoči zime sljedeće godine.

“Smanjenje potražnje za energijom mora biti glavni prioritet za kreatore politike, a ne kratkoročne mjere s kojima ćemo se zarobiti u neefikasnom sistemu koji ‘guta’ fosilna goriva. EU definitivno može da učini više na koordinaciji akcija za uštedu energije među svojim državama članicama“, rekao je on.

Oznake: Energija