Pad realnog BDP-a u prvom kvartalu 3,23 odsto: Očekuje se nastavak deflacijskog perioda

26.03.2021. | 13:06

Centralna banaka BiH procjenjuje da pad realnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom kvartalu iznosi 3,23 odsto, dok je na godišnjem nivou u četvrtom kvartalu prošle godine niži za 3,77 odsto.

“Očekuje se nastavak deflacijskog perioda i tokom prvog kvartala ove godine, sa procijenjenom prosječnom godišnjom inflacijom od minus 1,31 odsto”, saopšteno je iz Centralne banke.

U saopštenju se navodi da se, prema projekcijama, ne očekuju pozitivne godišnje stope rasta ekonomske aktivnosti do kraja prvog kvartala 2021. godine, te da su primjetni znakovi nastavka trenda oporavka nakon dramatičnog pada aktivnosti u drugom kvartalu 2020. godine.

Iz Centralne banke naglašavaju da su obogatili svoje dijagnostičke alate modelom za brze procjene ključnih makroekonomskih varijabli, te da od prvog kvartala, jednom kvartalno, planiraju objavljivati ocjene trenutne ekonomske aktivnosti, prvenstveno dinamike realnog BDP-a i inflacije u BiH.

Banka koristi set dostupnih mjesečnih indikatora koji su se pokazali kao dobri predkazatelji kretanja ekonomske aktivnosti u relativno bliskoj prošlosti, kako bi ocijenila intenzitet ekonomske aktivnosti do trenutnog kvartala.

“Za razliku od modela za srednjoročne projekcije, koje Centralna banka objavljuje dva puta godišnje, za tekuću i naredne dvije godine, model za brze kratkoročne procjene trenutne ekonomske aktivnosti se prvenstveno koristi za ocjenu dinamike realnog BDP-a i inflacije u trenutnom ili prethodnom kvartalu”, ističe se u saopštenju.

Zvanični podaci o kvartalnom BDP-u, koji objavljuju nacionalne statističke agencije u BiH i drugim zemljama, obično su dostupni sa značajnim vremenskim otklonom.

Kašnjenje sa objavom zvaničnih podataka po isteku kvartala otežava ocjenu stanja privrede i izradu srednjoročnih i dugoročnih projekcija, dok posljedično, planiranje i ocjena efekata ekonomskih politika u zemlji može biti podložna brojnim revizijama.

“Brze kratkoročne procjene ključnih makroekonomskih varijabli u Banci koristimo do objave zvaničnih statističkih podataka ili novog kruga kratkoročnih projekcija”, ističu iz Centralne banke, te dodaju da su detaljnije informacije vezane za ovu procjenu dostupne na njihovoj veb stranici https://www.cbbh.ba/press/AllNews.