Petrović ocijenio: Povećanje cijene struje minimalno i neophodno
17.12.2024. | 14:19Direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović je, nakon zvaničnog usvajanja poskupljenja struje u Republici Srpskoj od 7,9% za domaćinstva, ali uz cijenu nabavke veće od prethodne za 20,8%, ocijenio to neophodnim i minimalnim.
On je kazao da će, u narednoj godini, ako ona bude prosječna, biti tek na pozitivnoj nuli, s obzirom da EPRS u bilansu za 2025. godinu ne posjeduje 500 gigavat časova koje je nekada imala od RiTe Ugljevik, odnosno, trećina struje nije u njihovom portfoliu, a to znači da su ostali i bez značajnog izvoza.
“U slučaju ekstremnih suša, mi ćemo morati kupovati električnu energiju jer je nemamo u sistemu, a onda bi mogli ugroziti cio sistem, pa stoga, da se tako nešto ne bi desilo, EPRS je kao javni snabdijevač i pokrenula proceduru, analizirajući narednu godinu, te uz saglasnost Vlade RS dobila minimalno povećanje cijene električne energije“, kazao je Petrović, pojašnjavajući da će za građane koji najmanje troše, a to su oni sa 200 kilovat časova, povećanje iznositi 2,5 KM po računu, dok će oni koji troše 800 kilovata imati povećanje od 10 maraka po računu.
Iako je, kako kaže, svako povećanje opterećenje, on tvrdi da će sa novom cijenom koja će biti obračunata u februaru, cijena biti 39,72 evra po megavat satu, što u Federaciji BiH košta 48 evra, u Crnoj Gori oko 50 evra, a u Srbiji je najniža zona 40 evra, a srednja je 100 evra, dok je najveća zona 200 evra.
“To najbolje govori da mi ipak ostajemo najpovoljniji snabdjevači električne energije u cijelom regionu, ali mogu reći – i u Evropi, jer su naši računi najniži”, kaže Petrović.
On je potvrdio da će se novac od poskupljenja ulagati u termoelektrane, jer su one po otvaranju osamdesetih godina, koristile ugalj sa najboljih kopova i novom opremom, sa otkrivkom 1:3 i 1:4, dok smo danas došli u fazu da imamo lošiji ugalj sa otkrivkom 1:6 i 1:7, sa lošo, kaloričnom moći uglja čije se sagorijevanje potpomaže mazutom, a to košta, pa se i cijena megavat časa struje koji se ovdje proizvodi mora povećati, iako je ona i dalje niža od tržišnih cijena.
“U slučaju da ovim povećanjima ne podržimo termoelektrane – došli bismo u fazu da ih nemamo, a time nemamo ni uplata koncesionih naknada sa opštine, a bilo bi direktno i ugroženo 2.000 radnih mjesta, ali i oko 1.500 indirektno i došli bi u fazu kupovine struje na tržištu koja danas iznosi 120 eura po megavat satu”, rekao je Petrović, dodavši da će, sa planiranim povećanjima naša energija koštati oko 65 evra po megavat satu, a to je bolje za građane i povoljnije je za njihove račune koji bi bili udvostručeni da se uvozi energija.
Petrović tvrdi da ovo neće biti veliki udar po džepovima građana, jer za njih oko 80%, koliko ih je u najnižoj tarifi do 500 potrošenih kilovata, poskupljenje će biti najminimalnije.