
Plana vrijedan 20 milijardi evra: EU će graditi nekoliko megafabrika vejštačke inteligencije
09.04.2025. | 20:23Evropska unija je najavila da će u okviru plana vrijednog 20 milijardi evra biti otvoreno od tri do pet novih megafabrika opremljenih ogromnim superkompjuterima u Evropi, za razvoj nove generacije modela vještačke inteligencije (AI), istovremeno otvarajući vrata za izmjene svog zakona koji reguliše tehnologiju, objavio je danas “Gardijan”.
Objavljujući strategiju za pretvaranje Evrope u “kontinent vještačke inteligencije”, potpredsjednica Evropske komisije Hena Virkunen je rekla da je cilj tog plana da Evropa postane konkurentnija, bezbjednija i tehnološki suverena.
EU je već počela sa realizacijom plana za izgradnju 13 fabrika vještačke inteligencije – lokacija sa superkompjuterima i centrima podataka, gdje istraživači razvijaju i testiraju modele vještačke inteligencije.
Nove megafabrike vještačke inteligencije, čija se izgradnja planira u okviru plana od 20 milijardi evra, bile bi mnogo veće, ciljajući na ono što je Evropska komisija označila kao značajne inovacije u zdravstvu, biotehnologiji, industriji, robotici i naučnim otkrićima.
Dok fabrike vještačke inteligencije sa najboljim učinkom imaju superkompjutere opremljene sa do 25.000 naprednih AI procesora, megafabrika bi premašila 100.000 procesora AI, navodi se u dokumentu strategije.
Zvaničnici EU predviđaju da će biti izgrađeno tri do pet megafabrika vještačke inteligencije u EU, od kojih bi svaka koštala od tri do pet milijardi evra.