Pod pritiskom širenja korone u Kini: Pale cijene nafte
14.11.2022. | 16:04Cijene nafte pale su danas na međunarodnim tržištima na 95 dolara, pod pritiskom jačeg američkog dolara i rasta broja novozaraženih virusom korona u Kini, što je raspršilo nade u brzo ponovno otvaranje gospodarstva najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Na londonskom je tržištu cijena barela u popodnevnoj trgovini bila 91 cent niža u odnosu na prethodno zatvaranje, od 95,08 dolara. Na američkom se tržištu barel prodavao po 95 centi nižoj cijeni, od 88,01 dolara.
“Jačanje američkog dolara je danas popodne pritisnulo cijene na naftnom i širim robnim tržištima”, rekao je Warren Patterson iz ING-a.
“Vjerovatno je tu i element da je tržište malo previše dobilo u petak, nakon ublažavanja karantinskih mjera u Kini”, procijenio je Patterson.
Cijene roba porasle su u petak nakon što je kineska Nacionalna zdravstvena komisija prilagodila svoje mjere za prevenciju i kontrolu kovida skraćivanjem vremena trajanja karantine za bliske kontakte oboljelih i putnike koji dolaze.
No broj novih slučaja kovida 19 porastao je u Kini tokom vikenda. Peking i neki drugi veliki gradovi su u ponedjeljak izvijestili o rekordnim brojkama zaraženih.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) je u međuvremenu smanjila svoju procjenu rasta globalne potražnje za naftom u ovoj i sljedećoj godini, a kao razlog je navela gospodarske probleme.
Osim toga, američka je ministrica financija Janet Yellen u petak izjavila da Indija može nastaviti kupovati ruske nafte koliko god želi, uključujući i po cijenama iznad mehanizma ograničenja cijena koji je nametnuo G7. Uslov je samo da se kloni zapadnih osiguranja, finansija i pomorskih usluga vezanih uz ograničenja.
Cijene nafte pritisnulo je jačanje dolara nakon komentara guvernera američke centralne banke Feda Christophera Wallera, koji je u nedjelju saopštio da bi Fed mogao razmotriti usporavanje tempa povećanja kamata na svom sljedećem sastanku, ali to se ne bi trebalo shvatiti kao ublažavanje njegove predanosti nižoj inflaciji.
“oš je dug put pred nama, a veliki dio svijeta neće imati tu sreću… ali daljnje naznake da smo već dosegnuli vrhunac inflacije bez sumnje će biti dobrodošle”, rekao je Craig Erlam iz OANDA-e.