Pomama za svinjskim polutkama: Zašto su u Bijeljini jeftinije nego u Banjaluci?
21.11.2024. | 07:02Širom Republike Srpske u toku je sezona svinjokolja, a iako ovaj običaj praktikuje sve manje domaćinstava, mnogi žele da ipak pripreme zalihe mesa za zimu. Umjesto svinjokolja, odluka je, najčešće, kupiti svinjske polutke, pa za njima trenutno vlada prava pomama. Istovremeno, vlada i ne baš zanemariva razlika u cijenama.
Tako se po svinjsku polutuku najbolje zaputiti u Bijeljinu, jer ćete meso platiti čak dvije marke manje po kilogramu, u odnosu na Banjaluku.
Pregleda radi – cijena svježe svinjske polutke po kilogramu ovih dana u mesnicama „ZP Komerca“ u Bijeljini košta 6,6 maraka, dok ćete, na primjer, u banjalučkim „Fortuna“ marketima polutku u zavisnosti od toga da li je sa glavom ili ne, platiti 8,75 odnosno 8,95 maraka po kilogramu. Cijena je nešto niža na banjalučkoj Tržnici, pa je tako za polutku potrebno izdvojiti 7,5 maraka po kilogramu u jednoj od mesnica. U toj mesnici za BL portal kažu da kupaca i potražnje ne manjka i tvrde da im je meso domaće.
Iako, na prvi pogled, razlika od dvije marke po kilogramu djeluje velika, naši sagovornici tvrde da zato postoje dobri razlozi. Cijene, kako kažu, zavise od toga da li je svinja domaća ili je meso uvezeno, od ponude u blizini mjesta prodaje, od same kilaže svinje, ali, prije svega, od načina obrade polutke.
„Ulogu u visini cijene za svinjsku polutku najviše igra način obrade, odnosno, da li je odvojena glava, noge, slanina ili koža. Ukoliko jeste onda je cijena veća i obrnuto“, objašnjava za BL portal Davor Marković iz komercijalne službe „ZP Komerca“ u Bijeljini.
Uz ovo objašnjenje dodaje i da u „ZP Komercu“ bukvalno nude polovinu svinje, bez iznutrica, naravno, što utiče na manju cijenu. Na manju cijenu utiče i to što je Semberija kraj poznat po broju farmera koji prodaju svinje, pa je ponuda veća i dostupnija.
„Bitna je i težina svinje – što je svinja teža, to je cijena niža. Kod nas je najčešće riječ o svinjama od oko 120 kilograma žive vage. To, kada se oduzme iznutrica i drugi otopad, znači da polutka ima oko 45 kilograma“, dodaje Marković i ističe da je u ovom dijelu Srpske potražnja ogromna.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Srpskoj Mišo Maljčić, u razgovoru za BL portal dodaje da cijene svinjskih polutki zavise i od toga da li je meso domaće ili uvozno, a naglašava i da je Banjaluka, sama po sebi, uvijek skuplja od Bijeljine.
„Jednostavno, dio klaoničara, mesara, trgovaca i prerađivača se dogovori i utvrdi neku cijenu, ona se nametne tržištu, ako to i konkurencija prihvati, ta cijena ostaje. Ali, ako konkurencija kako bi ugrozila konkurenta spusti cijenu, tada gube i jedan i drugi“, objašnjava Maljčić i naglašava da je ovo period kada se prodavci bore da privuku što veći broj kupaca, koje mame i nižim cijenama.
Srđan Banović, BL portal