Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, tokom prepodneva stabilizovao se na 97,21 bodu, nakon što je ranije u jednom trenutku skliznuo na najniži nivo u 10 nedjelja od 92,12 bodova, piše Seebiz. Evrom se istovremeno trgovalo po 1,1884 dolara, što znači da mu se kurs nije mijenjao u poređenju sa prethodnim završetkom trgovanja. Za vrijeme azijskog trgovanja nakratko je dosegnuo 1,1889 dolara, najviši nivo u dva mjeseca.
Dolar je ojačao 0,2 odsto prema jenu, prema prethodnom zatvaranju, na 103,5 jena, blizu najviših nivoa od marta.
“Sa gledišta tržišta, ishod američkih izbora je idealan. Nijedna stranka nema većinu u Kongresu, tako da su u velikoj mjeri van dnevnog reda i trgovinski ratovi i veći porezi”, rekao je valutni analitičar Si-Em-Si marketsa Majkl Mekarti. Valute vrlo osjetljive na razvoj situacije u međunarodnoj trgovini i na sklonost investitora riziku, poput skandinavskih i australijske, ojačale su prema dolaru.
Norveška i švedska kruna ojačale su 0,5 odsto odnosno 0,4 odsto prema prethodnom zatvaranju, nakon što su u ranijem trgovanju nakratko dosegnule najviši nivo u sedam odnosno 10 nedjelja. Australijski dolar u jednom je trenutku prema američkom dosegnuo najviše nivoe od 21. septembra, a potom se stabilizovao na nivoima 0,4 odsto višim u odnosu na prethodno zatvaranje.
Najveći dobitnik bio je kineski juan, ojačavši 0,6 odsto prema dolaru, na 6,5545 juana za dolar, nakon što je u ranijem trgovanju nakratko dosegnuo najviši nivo u 28 mjeseci.
“To je klasična veća sklonost ka preduzimanju rizika, povoljnija atmosfera prema riziku, cijene imovine poput akcija, roba, ojačale su i to se prelilo na tržišta valuta. Dolar, inače sigurna luka te i dalje svjetski lider po izvođenju kod averzije prema riziku, očekivano je pod pritiskom u uslovima veće sklonosti investitora riziku”, rekao je Nil Džouns, čelnik evropskog odjeljenja za prodaje hedž fondova u banci Mizuho.