Pomoć proizvođačima mesa: Tri miliona KM za interventni otkup

27.07.2020. | 15:31

Zbog pada konzumacije mesa u RS i nagomilavanja viškova junećeg i svinjskog mesa usljed pandemije virusa korona, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, danas je objavilo poziv za interventni otkup kako bi se pomoglo proizvođačima mesa u RS.

U Ministarstvu kažu da su u cilju stabilizacije tržišta i zaštite domaće proizvodnje objavili poziv za izražavanje interesa za interventni otkup tržišnih viškova junadi i svinja. Oni su istakli da je s obzirom na pad potražnje za mesom i mesnim prerađevinama u uslovima izazvanim pandemijom Vlada RS prepoznala važnost hitnog interventnog otkupa tržišnih viškova, te je za ove namjene obezbijedila tri miliona KM.

“Ministarstvo poziva klaoničare i mesoprerađivače junadi i svinja sa sjedištem u RS, a koji su registrovani za obavljanje djelatnosti klanja, prerade i izvoza živih životinja, da iskažu interes za interventni otkup od domaćih uzgajivača za 6.000 junadi minimalne težine 600 kilograma i 10.000 svinja minimalne težine 110 kilograma u periodu do 31. jula ove godine do 16 časova”, kažu u Ministarstvu.

Dodaju da količine za koje otkupljivač izražava zainteresovanost ne mogu biti manje od 200 grla junadi odnosno 500 svinja, za period otkupa od 3. avgusta do 30. oktobra ove godine.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže da je interventni otkup mjera kojom se gasi samo trenutni požar koji bukti već godinama, te da je ministarstvo preuzelo teret rješavanja tog problema.

“Problem je u institucijama na niovu BiH koje uporno odbijaju da uvedu mjere zaštite domaće proizvodnje, gdje postoji hronični problem sa viškovima iako ne proizvodimo više od trećine ukupnih potreba”, rekao je Marinković.

On kaže da pozdravljaju ovu akciju, ali da je suština i dubina problema u nekontrolisanom uvozu i smanjenoj potrošnji.

On ističe da u Savezu raspolažu sa podacima da postoji od 5.000 do 7.000 tovnih bikova koji su prerasli kilažu od 600 kilograma na teritoriji RS, te između 8.000 i 10.000 tovnih svinja.

Marinković kaže da bi otkupna cijena kada je u pitanju interventni otkup, trebala biti oko četiri KM za tovnu junad zajedno sa predviđenom subvencijom, a za tovnu svinju po kilogramu cijena bi trebala biti od 2,90 do 3,30 KM.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, rekao da se proizvođači nalaze u nepovoljnoj situaciji, jer proizvedu meso za ukupno oko 30 odsto potreba domaćeg stanovništva, a pored tako male proizvodnje opet dolaze u situaciju da nemaju kome prodati svoje proizvode što je apsurd.

Izvor: Nezavisne novine