Poražavajuća saznanja Centralne banke BiH: Građani i privreda dižu kredite da prežive

03.12.2024. | 06:47

Banke u Bosni i Hercegovini očekuju nastavak rasta potražnje preduzeća i stanovništva za kreditima.

Potražnja preduzeća za kreditima nastavila je da raste i u trećem kvartalu ove godine, ali manjim intenzitetom nego u prethodnim kvartalima.

Takođe, u trećem kvartalu ove godine došlo je do rasta potražnje stanovništva za stambenim, kao i za potrošačkim i nenamjenskim kreditima, u odnosu na prethodni kvartal.

Rezultati su to ankete Centralne banke BiH o kreditnoj aktivnosti banaka i odnose se na promjene u trećem kvartalu 2024. godine i na očekivanja za četvrti kvartal ove godine. Reprezentativni uzorak činilo je osam najvećih banaka u Bosni i Hercegovini.

Naime, kako kažu sagovornici Nezavisnih, ovi podaci govore da se većina građana i dalje suočava s rastom troškova života, ali da su krediti potrebni i privredi, jer mnogim preduzeća zbog pada izvoza potrebno je zaduživanje da bi nastavili poslovanje.

U anketi je navedeno da neto rezultat ukazuje da je više banaka prijavilo da je došlo do porasta potražnje za kratkoročnim nego za dugoročnim kreditima.

Rezultat iz prikupljenih odgovora banaka ukazuje na to da će kreditni standardi za odobravanje kredita preduzećima ostati nepromijenjeni u četvrtom kvartalu 2024. godine. Istovremeno, banke očekuju da će doći do povećanja potražnje preduzeća za dugoročnim kreditima i/ili kreditnim linijama u četvrtom kvartalu ove godine.

U trećem kvartalu tekuće godine došlo je do ublažavanja standarda za odobravanje stambenih kredita, dok su standardi za odobravanje potrošačkih i nenamjenskih kredita ostali nepromijenjeni u odnosu na prethodni kvartal.

U pogledu uslova odobravanja kredita stanovništvu u trećem kvartalu 2024. godine, provizije i naknade su imale neto efekat ublažavanja, dok su kamatne marže, zahtjevi kolaterala, ročnost i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni u odnosu na prethodni kvartal.

Banke predviđaju da će standardi za potrošačke i nenamjenske kredite stanovništvu ostati nepromijenjeni i u četvrtom kvartalu.

Igor Gavran, ekonomista, ističe da ovi podaci ne čude, jer se većina građana i dalje suočava s rastom troškova života.

“Iako je usporena, inflacija ne prestaje, očekivano je da se i dalje veliki broj mora zaduživati ili su već odavno u začaranom krugu podizanja novih kredita da bi vratili prethodne”, kazao je Gavran.

Kada je privreda u pitanju, Gavran ističe da mnoge kompanije dolaze u poteškoće zbog pada izvoza i pada kupovne moći građana, a kako dodaje, mnoge su pogođene i prekidom željezničke pruge u Jablanici, pa su im krediti potrebni za poslovanje.

“Naravno, ima i pozitivnih uzroka ove potražnje u slučajevima kada se kompanije zadužuju radi novih ulaganja i projekata, ali bojim se da je to izrazita manjina. Jedini koji u svemu ovom maksimalno profitiraju su banke i odavno je bilo krajnje vrijeme da se nešto učini po pitanju njihovog enormnog bogaćenja na bh. tržištu”, kazao je Gavran.

Ističe da je stabilan bankarski sistem u BiH neophodan.

“Ali stabilnost i pozitivno poslovanje koji nam trebaju ne podrazumijevaju enormnu dobit i nadrealno visoke naknade za usluge i kamate iznad opravdanog nivoa”, zaključio je Gavran.

Jovan Vasilić, predstavnik Saveza udruženja potrošača Republike Srpske i predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” Bijeljina, ističe da ne čudi da su povećani krediti za stanovništvo, jer kako kaže, došlo je do poskupljenja skoro svih proizvoda.

“Cijene svega idu ka gore i opet imamo najave će doći do rasta cijena svega, pa građani, da bi preživjeli, bukvalno moraju da podižu kredite, jer novca nemaju da pokriju sve svoje troškove”, kazao je Vasilić.

Ističe da moraju da uzimaju čak i kredite da bi zatvorili one stare.