Poskupljuju i jaja: Epidemija ptičijeg gripa poremetila proizvodnju
14.04.2022. | 14:05Epidemija ptičijeg gripa u SAD i Francuskoj otežava globalne isporuke i podiže cijene jaja, dok rat u Ukrajini remeti snabdijevanje Evrope i Bliskog istoka.
Više cijene su posebno bolne za potrošače koji se oslanjaju na jaja kao jeftin izvor proteina i zamjenu za skuplje meso. Potražnja skače oko praznika Uskrsa i Pashe u SAD i Evropi, jer porodice koriste jaja za pečenje i farbanje uskršnjih jaja.
Zbog ptičijeg gripa ove godine uništeno je više od 19 miliona pilića i koka nosilja na komercijalnim farmama u SAD u najgoroj epidemiji od 2015. godine, eliminišući oko šest odsto jata u zemlji, prema proračunima Rojtersa prema podacima federalne i državne vlade.
Francuska, u međuvremenu, suočava se sa najgorom epidemijom ikada u kojoj je ubijeno oko osam odsto koka nosilja.
Kada je živina zaražena, cijela jata se uništavaju kako bi se spriječilo širenje bolesti, koju često prenose divlje ptice. Smrtonosni virus i rat su najnoviji izazovi za dobavljače jaja koji se, takođe, bore sa nedostatkom radne snage i visokim troškovima energije i žitarica koje se koriste za stočnu hranu.
Veće cijene jaja umanjuju profit za pekare i prehrambene kompanije koje se bore sa povećanim troškovima za brašno i drugu robu. Svjetske cijene hrane skočile su skoro 13 odsto u martu na novi rekord, jer je rat u Ukrajini, velikom izvozniku pšenice i kukuruza, podigao cijene žitarica, saopštila je agencija UN za hranu.
Očekuje se da će cijena jaja ostati povišena, rekli su proizvođači, jer će biti potrebni mjeseci da se obnovi rad na zaraženim farmama. Zaraza, takođe, ometa rad u objektima koji prerađuju jaja u ljusci u proizvode kao što su sušena jaja i tečna jaja koja se koriste u prehrambenim proizvodima kao što su mješavine za kolače i palačinke i sendviči sa jajima.
SAD su povećale uvoz jaja iz zemalja uključujući Francusku, Italiju i Španiju kako bi povećale zalihe nakon najgore epidemije ptičijeg gripa 2015. godine.
Uvoz je sada manje održiva opcija zbog epidemije u Evropi, kažu analitičari.
Analitičari navode da se sve sada u velikoj mjeri pretvara u globalno pitanje u smislu sveukupne nestašice i sada svima nedostaje zaliha.