Poslodavci traže: Ograničiti rast cijene struje za privredu
18.12.2021. | 14:51Udruženje poslodavaca Federacije BiH /FBiH/ uputilo je predsjedavajućem Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Mirsadu Zaimoviću i svim poslanicima inicijativu za hitno donošenje zaključka kojim će biti naloženo federalnoj Vladi da donese odgovarajuće odluke kojima će ograničiti rast cijena električne energije za privredna društva.
U prijedlogu zaključka zatraženo je da Predstavnički dom Parlamenta FBiH na sjednici planiranoj za 21. decembar naloži federalnoj Vladi da hitno preduzme potrebne mjere i posredstvom upravljačkih odbora u javnim elektroprivrednim preduzećima u tom entitetu donese odgovarajuće odluke kojima će ograničiti rast cijena električne energije za privredna društva koja se ne snabdijevaju u okviru univerzalne usluge.
Cilj je zaštita industrijske proizvodnje, očuvanje radnih mjesta i konkurentnosti privrednih društava iz FBiH, te sprečavanja daljih poremećaja u lancu snabdijevanja građana u FBiH.
“U tom smislu, povećanje cijena električne energije za pojedinog kupca električne energije u 2022. godini ne smije biti veće od 20 odsto u odnosu na ugovornu cijenu za snabdijevanje električnom energijom koju je taj kupac imao 1. septembra 2021. godine”, navode iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Iz ovog udruženja navode i da su privredna društva u FBiH /industrija i ostali kupci koji se ne snabdijevaju u okviru univerzalne – javne usluge snabdijevanja električnom energijom/ od Javnog preduzeća /JP/ “Elektroprivreda BiH” počeli da dobijaju prijedloge ugovora za snabdijevanje električnom energijom u idućoj godini sa cijenom koja je 200 do 300 odsto veća od ovogodišnje.
U saopštenju se navodi da je, prema informacijama kojima Udruženje poslodavaca FBiH raspolaže, a i prema javno dostupnim informacijama, za industrijske kupce u Republici Srpskoj najavljeno povećanje cijene električne energije 10 do 15 odsto, za razliku od “Elektroprivrede BiH” koja povećava cijenu za 300 posto.
“Uticaj ovakvih cijena na konkurentnost privrednih društava iz FBiH u poređenju sa privrednim društvima iz Republike Srpske je katastrofalan”, ukazuje se u saopštenju i podsjeća na činjenicu da je prosječna cijene električne energije u 2021. godini za industrijske kupce u Republici Srpskoj približno 20 odsto niža nego u FBiH.
Iz Udruženja poslodavaca FBiH upozoravaju da će povećanje cijena električne energije za 2022. godinu većinu poslodavaca dovesti u situaciju koju neće moći da prevaziđu zbog čega će biti primorani da gase proizvodnju i otpuštaju radnike.
U saopštenju se napominje da će za poslodavce koji proizvedenu robu plasiraju na domaće tržište jedini način za opstanak biti povećavanje cijene krajnjih proizvoda za plasman na domaćem tržištu, što će se znatno odraziti na sve ostale životne tokove u FBiH.
“Rast cijene izlaznih proizvoda direktno će se odraziti na građane FBiH, jer će cijene u maloprodaji porasti, a i na izvoznu konkurentnost privrednih društava, čime je opet ugrožen njihov rad”, ukazuje se u saopštenju.
Iz Udruženja poslodavaca FBiH dodaju da nema nikakve sumnje da će ovakvo poskupljenje imati katastrofalne posljedice za najveći broj građana FBiH i da će dovesti do manje radnih mjesta, manjih plata, manjeg izazova, veće inflacije, nižeg standarda građana i povećanja broja odlazaka mladih iz BiH.
U saopštenju se napominje da je ovaj zaključak privremena mjera i važi samo za 2022. godinu da bi se omogućilo privrednim društvima iz FBiH da prebrode post-kovid period, stabilizuju proizvodnju i sačuvaju radna mjesta, te spriječilo urušavanje sistema industrijske proizvodnje u FBiH. Udruženje poslodavaca traži da ovaj zaključak stupi na snagu danom donošenja.