Poslodavci zabrinuti: Strani radnici sve potrebniji domaćem tržištu

21.01.2025. | 07:00

Da u Republici Srpskoj iz godine u godinu postoji potreba za stranim radnicima, te da strani radnici postaju realnost domaćeg tržišta govore i sami podaci, gdje je za ovu godinu planirano da se dovede 2.000 radnika.

Naime, kako su rekli iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, godišnju kvotu radnih dozvola za Republiku Srpsku utvrđuje Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje, uz saglasnost Vlade Republike Srpske.

“Kvota radnih dozvola za strane državljane za ovu godinu iznosi 2.000, od čega je 1.500 novih, dok je 500 produženih radnih dozvola”, kazali su iz Zavoda i istakli da je kvota radnih dozvola prošle godine iznosila 1.400.

“U toku 2024. godine u Republici Srpskoj izdato je ukupno 2.113 radnih dozvola stranim državljanima. Od toga 1.396 se odnosi na radne dozvole koje ulaze u kvotu, 717 izdatih radnih dozvola se odnosi na one koje ne ulaze u kvotu, 974 novih radnih dozvola u kvoti, 400 produženih i ukupno 714 poništenih i stavljenih van snage”, kazali su iz Zavoda za zapošljavanje Srpske.

Dodali su da za ovu godinu nije bilo zvaničnih zahtjeva za povećanje kvote radnih dozvola od strane Udruženja unije poslodavaca.

“Ukoliko zahtjevi budu podneseni, razmatraće se u skladu sa zakonskim procedurama”, kazali su iz Zavoda.

Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, kazao je za “Nezavisne novine” da na tržištu Srpske postoji potreba za stranim radnicima u svim sektorima.

Dodaje da su do sada strani radnici bili najzastupljeniji u građevinarstvu, prerađivačkoj industriji i poljoprivredi.

“Ponuda domaće radne snage nam je prioritet, međutim prilično je iscrpljena, tako da smo primorani angažovati radnu snagu iz inostranstva”, kazao je Aćić.

Kako je rekao, do unazad nekoliko godina najviše je bilo dozvola za radnike iz Srbije, međutim u zadnjih nekoliko godina najzastupljeniji su radnici iz Indije, Turske, Bangladeša i drugih azijskih zemalja.

Kada je riječ o kvotama, Aćić ističe da će, s obzirom na trendove iz okruženja, vrlo vjerovatno doći i do korekcija te odluke.

“Ostaje da se vidi kakva će biti dinamika u ovih pola godine. Izvjesno je da ćemo u tekućoj i narednim godinama trebati sve više radne snage iz inostranstva”, zaključuje Aćić.

Zbog nedostatka radne snage zvornička građevinska firma “Jokić invest” traži radnike i u Aziji, a od 2019. godine do sada su zaposlili više od 70 radnika iz Bangladeša.

“Mi ćemo vjerovatno da podnesemo zahtjev da ove godine dovedemo oko 50 radnika”, kazala je Marijana Milović, izvršna direktorica ovog preduzeća.

Dodala je da su zadovoljni ovim radnicima te, kako je pojasnila, radnici iz Bangladeša su vrijedni i poslušni, ali potrebno je nekada i do dvije godine da bi oni mogli samostalno raditi.