Poslodavci zbog plate najavili rez: Otkaze očekujte od ponedjeljka
02.01.2025. | 10:35Odluka Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plate na hiljadu maraka obradovala je one koji su do sada primali nešto više od 600 maraka. Mnoge druge je zabrinula. S negativnim efektima odluke, upozoravaju poslodavci, suočiće se privreda. I to ubrzo.
“Od jutros imam pedesetak poziva i svi najavljuju otpuštanje radnika ili zatvaranje firmi. Koja će to cifra biti, ne bih da licitira. Vjerujem da će za neke firme od ponedjeljka ta otpuštanja polako početi”, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Pribojavanja poslodavaca opravdavaju ekonomisti zbog nesprovođenja fiskalne reforme.
“To može značiti da će dosta radnika ostati bez posla jer prekonoći u jednom mjesecu, januaru, trebamo izvršiti migraciju oko 200.000 radnika iz platnih razreda koji su neto ispod hiljadu, barem formalno, u neto iznad hiljadu. Vidjet ćemo da li će isplata PIO doprinosa prihodovati penzionerima ili će to koristiti za tekuću budžetsku potrošnju”, navodi Admir Čavalić, poslanik SBiH u Predstavničkom domu FBiH i ekonomski analitičar.
Donošenje ove odluke pred Novu godinu je veliki šok za poslodavce i sve one koji trebaju izdvojiti ta sredstva. Nije dobro praviti takva rješenja u smislu izdvajanja, odnosno ekonomske politike parcijalno – ocjenjuje ekonomski analitičar Željko Šain.
A iz Federalne vlade uvjeravaju da će uz ostale naknade minimalna primanja biti veća od 1.200 maraka te da je povećanje najniže plate tek dio fiskalne reforme.
“Vlada FBiH će za koji dan usvojiti budžet za 2025. godinu u kome će biti subvencije za doprinose za kategorije obrtnika, malih i srednjih preduzeća, kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja”, poručio je Vojin Mijatović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH (SDP).
Pitanje je koliko će se to moći uraditi, u kojoj mjeri i iznosu, ko će to finansirati i kako u privatnom i javnom sektoru. Dosta je pitanja, a malo je odgovora jer Vlada Federacije BiH nije ponudila nikakvu analizu – ističe Čavalić.
Sada se može očekivati veća inflacija.
“Na domaćem tržištu će to generisati inflaciju jer će svi morati dizati cijenu proizvoda i usluga. Ovo je nerazumna odluka i nije trebalo na ovakav način uraditi”, rekao je predsjednik poslodavaca Adnan Smailbegović za Federalnu televiziju.
Nikšić: Kome je puno nek traži banana države
Ipak, na svoja upozorenja teško da su poslodavci očekivali reakciju kakvu su dobili od federalnog premijera Nermina Nikšića.
“Oni investitori kojima je plata od 1.000 KM prepreka za investiranje slobodno trebaju tražiti neke ‘banana’ države”, poručio im je Nikšić sa svog FB profila.
U Republici Srpskoj još čekaju na odluku
Vlada Republike Srpske još nije donijela odluku o iznosu minimalca za 2025. godinu nakon što je i definitivno postalo jasno da nema ništa od dogovora sindikalaca i poslodavaca.
Dok Savez sindikata Republike Srpske traži povećanje u iznosu od 150 KM, odnosno sa 900 KM, koliko minimalac iznosi sada, na 1.050 KM, poslovna zajednica tvrdi da za to nema uslova.
Zanimljivo, odluka o najnižoj plati za prošlu godinu donijeta je tada prije Nove godine, odnosno 28. decembra 2023. godine. Po toj odluci minimalac je povećan sa 700 na 900 KM. Pošto se sada Vlada Republike Srpske “ućutala”, dobri poznavaoci prilika ističu da je to pokazatelj da treba očekivati da će Vlada u januaru donijeti odluku o minimalnom povećanju ili čak da će najniža plata ostati nepromijenjena.
Srbija i Hrvatska povećale minimalac
U Srbiji će minimalna zarada u 2025. godini iznositi 53.592 dinara ili oko 894 KM, odnosno 457 evra mjesečno. Radi se o uvećenju od 13,60 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
U Hrvatskoj najniža plata u ovoj godini je uvećana 15,48 odsto. Tako od 1. januara neto plata u toj zemlji iznosi 750 evra ili 1.467 KM.