Prognoze dodatno pojačavaju strah! Uzdrmano poslovanje teslićke “Destilacije”

07.11.2024. | 18:04

Dodatni pad potražnje za domaćim proizvodima i konstantan rast troškova ne prestaju da zadaju glavobolju menadžmentu Hemijske industrije “Destilacija” u Tesliću, koja zbog situacije u inostranstvu posluje smanjenim kapacitetima za oko 20 odsto.

U prilog tome govori i finansijski izvještaj za treći kvartal ove godine, koji pokazuje da je “Destilacija” poslovala sa gubitkom od 58.637 maraka što je, kažu u ovoj kompaniji, posljedica pada prodaje gotovih proizvoda prvenstveno u inostranstvu.

Direktor Zoran Škrebić kazao je za “Glas Srpske” da je ova kompanija izvozno orijentisana na zapadnoevropsko tržište. Kriza koja je pogodila ta tržišta se, kaže, odrazila i na poslovanje ove teslićke firme.

– Povećanje minimalne plate i drugi troškovi su mnogo uticali na lošiji rezultat poslovanja za ovu godinu. Međutim, na sve i jednom tržištu je smanjena potražnja. Problem jeste to što prognoze za narednu godinu ukazuju na produbljenje krize, što izaziva dodatni strah – kazao je Škrebić.

Dodao je da je situacija već sada neizvjesna s obzirom na to da nemaju nijedan ulazni input dogovoren, tačnije ne znaju koja će biti cijena električne energije, niti koliko će iznositi minimalac, a samim tim i ostale plate.

– Takođe, još ne znamo ni koja će cijena drveta biti iduće godine, dok su pregovori sa ino-partnerima tek počeli. Koje količine ćemo ugovoriti sa njima i da li će tražiti smanjenje ili ćemo moći povećati cijene, sve je pod znakom pitanja – rekao je Škrebić.

Kada je riječ o zemljama u koje “Destilacija” plasira svoje proizvode, Škrebić ističe da su Srbija, Hrvatska, Austrija, Njemačka i Švajcarska njihova glavna tržišta.

– Naša tržišta su do sada uvijek bila ista iz razloga što je naša roba kabasta, zbog čega je izvoz moguć samo u zemlje udaljene do 1.000 kilometara. U slučaju da izgubimo ta tržišta onda nas nema nigdje – istakao je Škrebić.

On je podsjetio da su prethodnih godina imali problema sa nabavkom osnovne sirovine, što se ove godine promijenilo.

– Jedina dobra stvar jeste to što imamo osnovne sirovine. Skladišta su puna. To nam daje vjetar u leđa – rekao je Škrebić, dodajući da u ponudi imaju drveni ugalj, briket drvenog uglja i sirćetnu kiselinu, a sva tri ova proizvoda pakuju u različitim oblicima.

Prethodnih godina je “Destilacija” više od 60 odsto proizvoda prodavala čim izađu iz pogona, dok su ostatak pakovali i čekali sezonu. Kapaciteti ovog preduzeća, koje postoji 127 godina, na godišnjem nivou su 14.000 tona drvenog uglja, 4.000 tona briketa drvenog uglja i oko 1.000 tona sirćetne kiseline raznih koncentracija.

Likvidnost

Zoran Škrebić kazao je da su pomoću kredita od tri miliona maraka ove godine uspjeli da zadrže likvidnost preduzeća.

– I dalje uspijevamo da redovno izmirujemo svoje obaveze, a i plate su redovne. Nastojaćemo da tako ostane i u narednom periodu – rekao je Škrebić.