Proizvodnja ove biljke postala unosan biznis: Malo ulaganja i rada – zarada ogromna
31.10.2023. | 15:48Poljoprivreda pruža bezbroj mogućnosti da se stigne do zarade, samo treba naći pravi posao.
Ako za njega ne treba veliko ulaganje i puno rada, onda može biti pravi pogodak.
Ove jeseni zemljoradnici su posebno u problemu jer rijetko koje godine je bilo da sve primarne poljoprivredne kulture imaju niske cijene. Mali broj njih će uspjeti da se izvuče iz dugova i ponovo zasnuje proizvodnju.
Zato se treba okrenuti drugim biljkama od kojih se može ostvariti egzistencija.
Na pijacama, ali i u velikim trgovinskom lancima u Srbiji već mjesec-dva ima ribane žute bundeve, koja se koristi za kolače, u narodu poznate kao bundevara. Ali čim zahladi, i ponuda, a vjerovatno i potražnja, biće još veća, jer upravo bundevara i u rerni zapečeni komadi žute bundeve podsjećaju na zimu, kada se ova poslastica, pogotovo u vojvođanskim domaćinstvima, najviše priprema.
Poljoprivredno gazdinstvo Branislava Bađonskog u Kulpinu kod Bačkog Petrovca već šest godina se bavi proizvodnjom bundeva, odnosno tikava, onih narandžastih koje zovemo tamburice i od kojih se prave poslastice.
Bađonski je odavno u poljoprivredi, godinama je sijao kukuruz, soju, pšenicu, a onda je poželio da se oproba i u nekoj drugoj proizvodnji. Prvi je u Kulpinu započeo da se bavi tikvama-tamburicama i sada je već poznat među velikim trgovinskim lancima i nakupcima.
Trenutno je, kako je kazao za “Dnevnik”, u pregovorima da krene da sarađuje i sa proizvođačima dječije hrane, jer je kaša od bundeva namirnica koja se bebama daje u prvim mjesecima života.
Proizvodnja tamburica nije težak ni skup posao, ali zahtijeva angažovanje većeg broja sezonskih radnika, jer tikve treba okopavati, sjeći kada sazru, utovarati u prikolicu i prati, pošto veliki trgovinski lanci zahtijevaju čiste plovode.
“S te strane proizvodnja može da bude zahtjevna a nekada i nemoguća ukoliko u selu i okolnim mjestima nema dovoljno sezonaca”, kazao je Bađonski.
“Angažovanje sezonaca predstavlja najveći trošak tokom proizvodnje, pošto sjeme nije skupo osim kada se siju hibridne sorte, doduše, manje tražene na tržištu. Izdatak predstavlja i rad sa marketima jer, osim što tikve moraju biti čiste i zdrave, treba platiti analizu o zdravstvenoj ispravnosti namirnice, potom dati novac i za etikete na svaku tikvu i bar kod”, dodaje.
Bađonski naglašava da tikvama nisu potrebna zaštitna sredstva, već samo da se okopaju i kada sazru ubirati rod.
“Dok plodovi ne sazru treba ih zalivati, ali ne često. Otprilike dva puta, ali ko hoće veće prinose, može i više puta. Siju se kada otopli, poslije 1. maja, kada se temperatura zemlje ustali iznad deset stepeni. Rod se skida sa polja krajem avgusta, kada kora na plovodima požuti”, priča dalje ovaj poljoprivrednik.
Cijene tikava
Kilogram ribanih tikava za bundevaru na najprometnijoj Futoškoj pijaci u Novom Sadu kreće se od 200 do 250 dinara (3,30 do 4.20 KM).
Kilogram tikava isječenih na kriške prodaje se od stotinu dinara pa naviše. Ima i žutih okruglih tikava teških od tri do pet kilograma, koje povrtari prodaju za Noć vještica za stotinu dinara po kilogramu.
Ova godina, ističe, za tikve je prosječna. Po hektaru će ih biti oko 20 tona.I cijena je solidna, naveliko tamburice koštaju 40 dinara kilogram.
“Trenutno nisu tražene, ali kada se obuku kaputi i krene zima, više će se kupovati, jer dok ima paprike i paradajza niko ne razmišlja o bundevari”, navodi Bađonski, prenosi “Mondo”.