Prvi put premašio “magičnu cifru”: Amazon u četvrom kvartalu s najvećim prihodom ikada
03.02.2021. | 09:37Američki gigant u e-trgovini Amazon ostvario je u četvrtom tromjesečju prošle godine najveći kvartalni prihod svih vremena, koji je prvi put premašio magičnu granicu od 100 milijardi dolara.
Kompanija je navela u izvještaju o poslovanju da je u tromjesečju oktobar-decembar 2020. zabiležila prihode od 125,56 milijardi dolara, usljed talasa prazničnih kupovina i uzleta šopingovanja na mreži zbog pandemijskih mjera ograničenja kretanja ljudi, izvještava CNBC.
Kvartalna dobit je duplo veća od prognoza analitičara i iznosi 14,09 dolara po akciji. Kompanija Refinitiv, koja se bavi prikupljanjem i prodajom finansijskih informacija, predviđala je da će dobit iznositi 7,23 dolara po akciji.
Amazon je u izvještaju o poslovanju takođe najavio da će se Džef Bezos ove godine povući sa mjesta generalnog direktora i preći na funkciju izvršnog predsjednika kompanije. Na poziciji generalog direktora će ga u trećem kvartalu zamijeniti Endi Džesi, koji vodi Amazonov sektor veb usluga u “oblaku” (klaud) od njegovog osnivanja.
„Kada pogledate naše finansijske rezultate, ono što zapravo vidite su dugogodišnji kumulativni rezultati inventivnosti. Amazon trenutno vidim kao najinventivniji ikada, što čini ovaj momenat optimalnim za tranziciju na vrhu“, naveo je Bezos u poruci upućenoj zaposlenima.
Cijena akcija Amazona porasla je za 0,3 procenta na produženom trgovanju na Vol Stritu nakon objave finansijskog izvještaja. Nakon višemjesečnih velikih investicija, Amazon je poručio da očekuje usporavanje rashoda povezanih sa koronavirusom na oko dve milijarde dolara u prvom kvartalu fiskalne 2021. u odnosu na oko 4,0 milijarde dolara u trećem tromjesečju lani.
Amazon predviđa operativnu dobit za prva tri mjeseca tekuće fiskalne godine u rasponu od tri do 6,5 milijardi dolara i otprilike 2,0 milijarde dolara troškova povezanih sa kovidom.
Kompanija procenjuje da će prodaja u prvom kvartalu iznositi između 100 i 106 milijardi dolara, što je usporavanje u odnosu na posljednje tromjesečje 2020, ali i rast od 33 do 40 procenata u poređenju sa orvim kvartalom 2019.