Ratari očekuju dobre prinose
21.06.2021. | 07:53Žetva pšenice na poljima Srpske samo što nije počela, a ako je suditi prema trenutnom stanju usjeva, ratari mogu očekivati dobre prinose i odličan kvalitet strnih žita.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, u jesen prošle godine zasijano je ukupno 64.696 hektara, od čega pšenicom 41.197 hektara ili oko 63,6 odsto ukupnih žitnih površina. Ostala strna žita, odnosno raž, ječam, tritikale i ozima zob, kako su istakli u ministarstvu, zasijana su na 21.019 hektara. Prema procjenama, koje su uradile stručne službe resornog ministarstva, pod kukuruzom je oko 136.830 hektara, a sojom oko 4.500 hektara.
– Trenutno stanje usjeva u Srpskoj je zadovoljavajuće. Iako smo bili svjedoci nepovoljnih vremenskih prilika u aprilu, one nisu stvorile veće probleme kada je u pitanju sjetva, niti su znatno otežale agrotehničke radove. Procjene su da je ukupna vrijednost ratarske proizvodnje za ovu godinu oko 426 miliona KM – kazala je viši stručni saradnik za agroekonomiju u resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Nikolina Jurić.
Iako je još rano govoriti o tome, dodala je Jurićeva, sve ide u prilog tome da se ove godine mogu očekivati dobri prinosi ukoliko su ispoštovane sve agrotehničke mjere, čiji je krajnji rok za primjenu.
Prema njenim riječima, pšenica i uljana repica se trenutno nalaze u fazi nalivanja zrna, u procesu fenofaze su kukuruz i soja, dok bi žetva ječma mogla da krene do kraja juna.
– Do žetve strnih žita je ostalo od 15 do mjesec dana, pa tako i još dosta kritičnih momenata. Na prinose će svakako uticati i vremenske prilike u narednom periodu, odnosno padavine, temperature, eventualne vremenske nepogode – rekla je Jurićeva, navodi “Glas Srpske“.
Vremenske prilike u prvoj polovini juna, kaže ona, pogodovale su usjevima i nije bilo vremenskih ekstrema ili nepogoda.
Predsjednik Saveza poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković istakao je da ima razloga za optimizam što se tiče ovogodišnjih prinosa, ali se rano radovati sve dok mašine ne uđu u njive i sve ne stavi na vagu.
– Za ozime kulture do sada su bili relativno dobri vremenski uslovi. Međutim, temperatura vazduha skače i ukoliko ona bude prelazila 33 stepena duže vrijeme, moglo bi doći do toplotnog udara na pšenicu, čija sjetva bi mogla početi naredne sedmice – kazao je Marinković. Kad su u pitanju druge kulture, Marinković je istakao da su usjevi niži nego što je to karakteristično za ovaj period godine, jer je proljeće bilo prilično hladno i sjetva je kasnila.
Otkupna cijena
Kad je u pitanju otkupna cijena pšenice, Stojan Marinković kaže da se nada da će ona ove godine biti viša u odnosu na prošlu, kada se kretala od 0,32 do 0,35 KM po kilogramu.
– Još nema nagovještaja o visini otkupne cijene, ali nadamo se da će ona biti viša, imajući u vidu situaciju na svjetskom tržištu – kazao je Marinković.