Sa svih strana stižu najave o poskupljenjima: Evo zašto će 2025. biti najteža do sada

01.01.2025. | 10:46

Umjesto da se raduju praznicima koji su nastupili, mnogi građani su se uhvatili za glavu, sa strahom iščekujući šta će im donijeti godina u koju smo ušli.

Naime, sa svih strana stižu najave o poskupljenjima, iako većina porodica u Srpskoj, ionako, jedva sastavlja kraj s krajem.

Cijena struje za domaćinstva već je otišla, a sa poskupljenjem ovog energenta suočava se i privreda što će se, na kraju, opet prebiti preko leđa građana. Ekonomisti upozoravaju da će svi koji troše struju u poslovanju sasvim izvjesno dići cijene svojih roba i usluga.

Cijene će, dodatno, pogurati i skok minimalca, te činjenica da u Srpskoj ni približno nema dovoljno radne snage, zbog čega poslodavci više moraju da plate one koji su ostali ovdje.

Samo je pitanje dana kada će poskupjeti brašno, što su mlinari već najavili, uz poruku da to možemo da očekujemo već na samom početku 2025. Tako ćemo vreću brašna, uskoro, umjesto 25 plaćati i po 28 KM. Neće mirovati ni cijene drugih prehrambenih namirnica, a ni zanatlije ne planiraju da ostanu na starim cijenama.

Ekonomista Zoran Pavlović ističe da će poskupljenja zakotrljati skok cijene struje za privredu.

– To će se, onda, odraziti na sve one koji struju koriste u proizvodnji, prvenstveno prehrambenih proizvoda, a to najviše opterećuje naše građane. S druge strane, trgovačke firme će, takođe, korigovati svoje cijene kroz marže, odnosno poskupljenja – kaže za Srpskainfo Pavlović.

Prema njegovim riječima, dodatni problem je to što iz Evrope opadaju narudžbe za naše prerađivače.

– Sve će se to odraziti kroz cijene, što će dodatno opteretiti naše budžete – objašnjava Pavlović.

A kako većina ljudi živi, i bez poskupljenja, svjedoče podaci da prosječna penzija u Srpskoj iznosi 595, a minimalna plata, na koju je prijavljeno čak 90.000 radnika, 900 KM. Prosječna plata je oko 1.420 KM, a ispod ovog iznosa zarađuje čak 203.000 zaposlenih ili čak 70 odsto ukupne radne snage u Srpskoj. S druge strane, trošak prehrane za četvoročlanu porodicu otišao je na vrtoglavih 1.200 KM koje, iako se slomiše od posla, ne mogu da dosegnu desetine hiljada radnika u Srpskoj.

– Pola budžeta građana ide na hranu, a pola na režije. Za očekivati je da svi koji nam isporučuju račune, osim elektrodistribucije, pošto je struja već poskupjela, povećaju cijene svojih usluga. Takođe, na poskupljenja će uticati i deficit radne snage, jer će poslodavci morati više da plate radnike, što će kompenzovati povećanjem cijena svojih proizvoda ili usluga – ističe Pavlović.

Objašnjava da vlasti ne čine ništa, kako bi građanima bar malo olakšale život.

– Prije skoro dvije godine, Dom naroda je usvojio da stopa PDV na osnovne životne namirnice bude smanjena na 5 odsto, a da za luksuzne robe bude 22 odsto. Međutim, od toga u praksi još nema ništa. To je najmanje što je moglo da bude urađeno, a nije – poručuje Pavlović. Kad je riječ o poskupljenjima, uskoro ćemo se suočiti i sa rastom cijena zanatskih usluga.

Kako kaže direktor Zanatsko-preduzetničke komore Srpske Jovica Bratić, bilo kakvo povećanje minimalne plate privrednicima ne ostavlja puno prostora, nego da poskupe svoje usluge.

– Otišla je i cijena struje, što takođe diže troškove poslovanja, a pritisli su nas i brojni nameti – ističe za Srpskainfo Bratić. Poručuje da je situacija u privredi izuzetno teška, te da će 2025, po svemu sudeći, biti najteža godina do sada. Kako kaže, ko preživi, pričaće…

– Frizeri su već podigli cijene svojih usluga. Građevinari više ne rade na dnevnicu, nego rade po kvadratu. Keramičara već ne možete naći ispod 25 KM po kvadratu. Činjenica je da su zanatske usluge već sad skupe, a zbog povećanja troškova biše još skuplje – poručuje Bratić.

S obzirom na skromna primanja, građana se dotiče svako poskupljenje.

– U posljednje vrijeme samo slušamo o nekim novim poskupljenjima. Cijena struje je već otišla gore, a sad strahujemo šta će biti sa hranom i uslugama koje moramo da koristimo. Pa, šta da radi neko ko mjesečno jedva zaradi 1.200 KM?! Poskupljenja će nam taman doći kao čestitka za 2025, da nam dodatno zagorčaju život – kaže Miroslava K, trgovac iz Banjaluke.