Saudijska Arabija smanjuje izvoz nafte u EU i SAD, slijedi li rast cijena?
28.06.2023. | 22:08Saudijci bi jednostranim smanjenjem proizvodnje i izvoza nafte u SAD i Evropu mogli da povećaju cijene tog energenta.
Saudijska Arabija je najavila da će narednog meseca samoinicijativno smanjiti proizvodnju nafte za 10 odsto, što će njenu ukupnu proizvodnju umanjiti na samo devet miliona barela dnevno.
To će biti najmanja dnevna proizvodnja nafte u toj zemlji od 2011. godine, s izuzetkom kratkotrajnih poremećaja izazvanih pandemijom korona virusa i napadom iz Jemena na njihove proizvodne kapacitete.
Ono što je najznačajnije je činjenica da će se smanjenje proizvodnje osetiti u Evropi i SAD, navodi “Blumberg”.
Pošto se promjene u uvozu i zalihama nafte u Americi beleže na nedjeljnom nivou, za razliku od drugih dijelova svijeta gdje se to radi jednom mjesečno ili rjeđe, Saudijci u određenim situacijama koriste najave ograničenja izvoza nafte u tu zemlju kako bi podigli cijene nafte na svjetskom tržištu.
Oni su tu taktiku već upotrijebili 2017, kada je saudijski ministar energetike u maju te godine najavio da će “izvoz u SAD drastično pasti”. Do jula, saudijski izvoz nafte pao je na tridesetogodišnji minimum, što je do kraja te godine dovelo do ukupnog skoka cijena od oko 20 odsto.
Da li će to dati rezultate i ove godine ostaje da se vidi, piše “Blumberg”.
Za početak, Amerika je danas daleko manje zavisna od saudijske sirove nafte. Sredinom 2017. godine, oni su uvozili oko milion barela nafte iz te petromonarhije svakog meseca, dok je sada uvoz u proseku manji od 500.000 barela na dan.
Ipak, to je vjerovatno najbolja šansa koju Rijad ima da podigne cene nafte. I pored osjetnog povećanja potražnje za tim energentom, povećani izvoz nafte iz Rusije, Irana i Venecuele – tri države koje se nalaze pod zapadnim sankcijama – zasitio je tržište.
Ciljanjem tržišta u Evropi i Americi Rijad koristi svoju prednost, pošto za razliku od zemalja u Aziji ni jedni ni drugi ne mogu da pređu na rusku i iranski naftu.
Nakon novog smanjenja proizvodnje, Saudijci će raspolagati sa oko šest miliona barela dnevno za izvoz. Pošto su se oni obavezali da će svojim mušterijama sa Istoka isporučiti predviđene količine nafte, to znači da će se smanjenje izvoza osetiti na Zapadu – u Evropi i SAD.
Saudijska Arabija može da jednostrano smanji ponudu, ali američke rafinerije mogu da odluče da kupe manje nafte iz te zemlje, ako cijena postane previsoka.