Sindikat ERS zatražio hitne pregovore: Prijete štrajkom zbog raskidanja kolektivnog ugovora
07.11.2023. | 18:10Odluka Kolegijuma direktora Mješovitog holdinga “Elektroprivreda Republike Srpske” (MH ERS) da otkaže Kolektivni ugovor za zaposlene u Elektroprivredi RS, izazvala je ogorčenje sindikalaca ERS koji su zatražili hitne pregovore sa poslodavcem nazivajući odluku napadom na egzistenciju radnika, te direktim pozivom da se izađe na ulicu.
Podsjetimo, Kolegijum direktora donio je Odluku o otkazivanju Kolektivnog ugovora za zaposlene 3. novembra, a Sindikalnoj organizaciji Matičnog preduzeća upućen je poziv za pregovore o zaključenju kolektivnog ugovora za srijedu, 15. novembar.
“U procesu odvojenog kolektivnog pregovaranja bitno je sagledati sva primanja zaposlenih, sa osnovnim ciljem razdvajanja rada od nerada i pokušati iznaći mogućnosti za veća primanja radnika u proizvodnim preduzećima. Imajući u vidu jasne odredbe Zakona o električnoj energiji i akte Regulatorne komisije za energetiku RS, te da elektrodistributivna preduzeća u sistemu Holdinga imaju obavezu da svoje poslovanje prilagođavaju regulatorno odobrenim okvirima, donesen je jednoglasan zaključak o potrebi odvojenog kolektivnog pregovaranja”, piše u saopštenju.
Povodom ove odluke, zasjedao je Odbor sindikata ERS-a, a nakon sjednice poručeno je da kolektivni ugovor za radnike Elektroprivrede znači “Sveto pismo”.
“Sve ono što ne piše u zakonu, definisano je Kolektivnim ugovorom, a kada se on jednostrano otkaže, znači da on važi još 60 dana, s tim da se u roku od 15 dana poslodavac i radnici moraju sastati”, rekla je Koraljka Kovačević-Markov predsjednica Sindikalnog odbora Matičnog preduzeća ERS.
Ukoliko ne dođe do sastanka, upozorila je da su radnici spremni na štrajk.
“Ne prezamo od toga da uradimo ono što je zadatak sindikata, sve u cilju zaštite prava radnika, pa i one radikalne mjere, a to je štrajk”, rekla je Kovačević – Markov.
Željko Tepavčević, predsjednik Sindikata radnika RiTE “Gacko” poručio je da otkaz Kolektivnog ugovora nije urađen u skladu sa zakonom.
“Mi ne želimo pojedinačne pregovore i ugovore. Otkazivanje kolektivnog ugovora smo doživjeli kao napad na egzistenciju radnika. Ovo je poziv radnicima da izađu na ulicu”, rekao je Tepavčević.
O situaciju u ovom sektoru sindikalci su razgovarali i sa ministrom energetike i rudarstva RS Petrom Đokićem, koji je rekao da je važno da sve strane pokažu visok nivo odgovornosti i razumijevanja prema ulogama koje svako ima u cjelokupnom sistemu, kao i prema svakom od oko 9.000 radnika koji je stub tog sistema.