Sindikat pozvao nadležne da se uključe u rješavanje problema: „Šume RS“ pred kolapsom, plate mjesecima kasne

05.09.2024. | 11:21

Sindikat zaposlenih u „Šumama Republike Srpske“ pozvao je nadležne institucije da se što prije uključe u rješavanje nagomilanih problema u ovom javnom preduzeću, jer će u suprotnom, kako tvrde, u njemu veoma brzo doći do totalnog kolapsa i socijalnih nemira.

Prema podacima koje su iznijeli, tek 14 organizacionih dijelova je isplatilo platu za jul, odnosno u zakonskom roku, dok ostali uveliko kasne sa svojim obavezama prema radnicima.

Tako je u osam organizacionih dijelova isplaćena plata za jun, tri su isplatila zaradu za maj, tri za april, a četiri su uspjela da izmire tek februarsku platu.

Osim ovih obaveza, tvrde sindikalci, još veća su dugovanja prema izvođačima radova, lokalnim zajednicama i dobavljačima.

Smatraju da je do ove situacije došlo zbog lošeg upravljanja od strane uprave i nadzornog odbora i ministarstva.

„Kadrovi se ne biraju po stručnoj sposobnosti i znanju već po stranačkoj opredijeljenosti. U posljednjim godinama iz preduzeća odlaze stručni radnici a njihova mjesta popunjavaju nestručni, a podobni. Veliki problem je i priznavanje diploma sa privatnih fakulteta“, navode u sindikatu i tvrde da na sve ovo ukazuju godinama, ali da sluha i zainteresovanosti nema sa druge strane.

Navode da je nezadovoljstvo kulminiralo povećanjem minimalne plate u RS, gdje su nekvalifikovani radnici i radnici sa srednjom stručnom spremom isto plaćeni, pa je tako 72 odsto od ukupnog broja zaposlenih na minimalcu. To, dodaju značajno utiče na elan i odliv vrijednih i sposobnih radnika.

Povećanje minimalne plate prouzrokovalo je veće rashode za 7,2 miliona KM na godišnjem nivou, dok sa druge strane nisu obezbijeđeni dodatni prihodi. Oni se jedino mogu obezbijediti povećanjem cijena šumskih drvnih sortimenata, kažu u sindikatu, prenosi Capital.

„Pitamo vas da li je cilj da se ovo preduzeće dovede u situaciju da propadne i da jedini izlaz bude koncesija? Upozoravamo vas da su koncesije šumarstva u okruženju rezultirale totalnim uništenjem tog resursa i radikalnim smanjenjem broja radnika. Krajnji je momenat da se insititucije Republike Srpske uključe u rješavanje dugogodišnji problema . Ukoliko se to ne desi, preduzeće neće moći da podnese teret dugogodišnjeg lošeg poslovanja, što će neminovno dovesti do socijalnih nemira i svih drugih vidova sindikalne borbe“, navodi se u saopštenju.