Slijedi li ozdravljenje svjetske ekonomije
02.06.2021. | 09:33Globalne dionice ponovno su dosegle rekordno visoke vrijednosti, a cijena nafte je porasla u utorak, dok su tržišta odbacivala zabrinutost zbog rasta inflacije te kasnije u toku sedmice očekuju američke podatke koji bi trebali pružiti glavni trag ozdravljenju svjetske ekonomije.
Rizična tržišta zabilježila su dobit posljednjih sedmica, kako su trgovci izbalansirali optimizam o ponovnom otvaranju nekih ključnih tržišta, nakon zaključavanja zbog pandemije, sa zabrinutošću da bi rast inflacije mogao podstaknuti centralne banke da zauzdaju programe podsticaja.
Oporavak od Covid-19 takođe ostaje nejednak u mnogim dijelovima svijeta, s tim da izvoz oživljava, ali šira ekonomska aktivnost još uvijek je prigušena mjerama za suzbijanje novih napada.
U tom kontekstu, majska inflacija u Eurozoni porasla je više od očekivanih 2 posto, vođena rastom troškova energije, iznad cilja Evropske centralne banke, ali blizu 2 posto – i sa čak višim nivoima koji se očekuju kasnije tokom godine.
Podaci o radnim mjestima u SAD-u trebali bi pružiti čvršće usmjerenje na kratkoročne mjere Fedove politike krajem sedmice.
Prije toga, MSCI-jev najširi opseg globalnih tržišta dionica porastao je za 0,3 posto do rekordno visokog nivoa, vođen širokim rastom vodećih evropskih indeksa, dok je STOXX Evrope 600 povećao dobit za trgovinu za 1,1 posto.
“Iako su globalne dionice sada oko 20 posto iznad maksimuma prije pandemije, kombinacija snažnog rasta zarade i razumnih procjena u odnosu na još uvijek niske obveznice donosi bodove za dodatno povećanje dionica”, rekao je Mark Haefele, glavni direktor za investicije, UBS Global Wealth Management.
MSCI-jev najširi indeks azijsko-pacifičkih dionica izvan Japana porastao je preko noći za 0,6 posto, a ukupni dobitak do sada ove godine zauzeo je 7 posto.
Južnokorejske dionice porasle su za 0,6 posto nakon skoka u majskom izvozu, a kineske su porasle za 0,2 posto nakon podataka koji pokazuju da su se fabričke aktivnosti ove godine u maju povećale najbržim tempom.
Ovosedmični glavni događaj su američki podaci o platnim spiskovima, a tržišta traže signal Federalnih rezervi kada će početi sužavati svoj program otkupa obveznica.
Srednje prognoze su da je u maju dodano 650.000 radnih mjesta, ali ishod je neizvjestan nakon neočekivano slabog dobitka u aprilu od 266.000.
Iako su američki podaci o inflaciji prošle sedmice bili iznad procjena, još jedan veliki propust na radnom mjestu odgodio bi izglede za bilo kakvo ukidanje podsticaja, kažu analitičari.
Strateg Societe Generale Sebastien Galy rekao je da očekuje da će podaci o radnim mjestima doći ispod ili u skladu s konsenzusom, ali, s obzirom na nizak nivo volatilnosti kapitala, tržišta su pripremljena za skok na brojevima većim od očekivanih.
“I dalje ostajemo konstruktivni prema riziku jer očekujemo razočaranje nad NFP-om (ne-poljoprivrednim platnim spiskovima), ali tržište volatilnosti dionica vjerovatno će imati veću cijenu od svojih prilično ekstremnih najnižih nivoa”, rekao je u bilješci klijentima.
Dok su trgovci čekali tragove o smjeru Feda, dolar je lebdio ravno nad košem svojih glavnih vršnjaka, a prinos na američki 10-godišnji dug porastao je za 2 bazna boda.
U međuvremenu je njemački 10-godišnji prinos od Bunda bio stabilan na oko -0,18 posto, a tržišta obveznica su uzastopno dobijala vijesti o porastu inflacije u eurozoni.
Zabrinutost zbog globalne inflacije dovela je do rasta vrijednosti zlata ovog mjeseca za 8 posto na iznad 1.900 američkih dolara. U međuvremenu, cijene nafte povećale su rast uoči sastanka OPEC i zbog optimizma da će potražnja za gorivom rasti narednih mjeseci kako američka ljetna sezona vožnje bude u toku. Brent crude futures (fjučersi na naftu Brent) u augustu dodali su 2,2 posto na 70,84 dolara za barel, dok su američke sirove cijene porasle 2,9 posto na 68,21 dolara, prenosi Klix.ba.