Slučaj iz 2018. dobio finalni čin: Poznatu fabriku čarapa minus gurnuo u stečaj FOTO

30.10.2024. | 11:01

Pokrenut je stečajni postupak nad Jadran tvornicom čarapa, ova napomena stoji u sudskom registru karlovačke ispostave Trgovačkog suda u Zagrebu.

Postupak je pokrenut još sredinom marta kada je pokrenut predstečajni postupak, kako bi se utvrdilo ima li osnove za stečaj. Nakon što su na glavnoj skupštini kompanije, održanoj 12. septembra odbijen prijedlog pokrića duga od 1,65 miliona evra tako da se 328.300 evra dobije ukidanjem revalorizacijskih rezervi, a da se ostatak prenese u sljedeće finansijske periode, sud je na osnovu nalaza stečajne upraviteljice Davorke Huljev utvrdio da postoji osnova za pokretanje stečajnog postupka, piše tportal.hr.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jadran Čarape (@jadran_carape)

Time je slučaj koji traje od meta 2018. godine dobio svoj finalni čin. Naime, tad je zagrebački Trgovački sud potvrdio predstečajni sporazum Jadran tvornice čarapa i povjerenika.

Ali, sporazum nije ispoštovan. Naime, predstečajni postupak je pokrenut na osnovu potvrde FINA o neizvršenim osnovama za plaćanje, po kojima je do 28. februara ove godine 110 dana bio dužan ukupno 167.109,33 evra.

Uz prijedlog o predstečaju i potvrdi o dugovanju, kompanija je dostavila popis imovine, pokretnina, vozila i obaveza, izvatke iz zemljišnih knjiga, izjavu o imovini namijenjenoj prodaji i ulaganju u imovinu te broju zaposlenih i izvještaj o sudskim predmetima.

Kako navodi tportal.hr, kompanija je lani prihodovala 3,43 miliona evra, pola miliona evra manje nego 2022. godine. Bruto gubitak je iznosio 1,9 miliona evra, a tekuće obaveze su porasle na 3,66 miliona evra. Broj zaposlenih je od 2019. godine do lani pao sa 134 na 44.

Kompanija postoji od 1930. godine

Kompanija Jadran, punog naziva Jadran tvornica čarapa d.d., osnovana je 1930. godine u Zagrebu, prvobitno pod imenom Silk tvornica čarapa. Krajem 1941. godine promijenila je ime u Jadran tvornica čarapa, koje zadržava i danas. Kompanija je privatizovana 1994. godine i pretvorena u dioničko društvo.