
Šta bi značilo ukidanje carina na uvoz proizvoda iz Amerike?
05.04.2025. | 09:13Ukidanje carina na uvoz proizvoda iz SAD ojačalo bi domaću ekonomiju, ali u znatnoj mjeri i smanjilo zavisnost od tržišta EU, ali i smanjilo troškove za privredu, smatraju naši sagovornici povodom inicijative predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za ukidanje carina na uvoz proizvoda iz SAD.
Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kazao je da je inicijativa za ukidanje carina na uvoz proizvoda iz SAD u potpunosti opravdana te, kako je rekao, predstavlja adekvatnu mjeru i odličan osnov da bi u bilateralnim pregovorima mogli da zagovaraju zaključivanje ugovora o slobodnoj trgovini sa SAD.
“Budući da je carinsko-tarifna politika u nadležnosti Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, već sam dao nalog mojim saradnicima da krenemo u realizaciju ove inicijative na način da Savjetu ministara predložimo privremenu mjeru suspenzije carinske stope za proizvode iz SAD”, istakao je Košarac.
Naglasio je da je spreman već naredne sedmice da uputi ovo rješenje prema Savjetu ministara na usvajanje.
“Konkretno, u prvoj fazi bismo smanjili carinske stope na nula odsto za proizvode koje uvozimo iz SAD, da bismo u drugoj fazi mogli da pregovaramo o zaključivanju ugovora o slobodnoj trgovini. Želim da vjerujem da će nadležne institucije u BiH imati razumijevanje i u što kraćem roku prihvatiti ovu inicijativu”, naglasio je Košarac.
Naveo je da bi ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD značio nultu stopu carina, odnosno izvozno orijentisane kompanije iz Srpske i FBiH bi mogle nesmetano i bez carinskih opterećenja izvoziti u SAD.
“Danas smo svjedoci da su proizvođači iz Srpske i FBiH koji izvoze u zemlje EU suočeni sa velikim izazovima zbog problema i poremećaja na evropskom tržištu. To se neminovno negativno odražava na domaće kompanije i otežava njihovo poslovanje. Takvo stanje negativno utiče na bilans ukupne spoljnotrgovinske razmjene BiH, odnosno dolazi do umanjenja obima spoljnotrgovinske razmjene”, pojasnio je ministar Košarac.
Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je svako olakšanje i smanjenje troškova uvijek prihvatljivo za privredu.
“Možda će jedan ovakav potez, pored toga što će smanjiti troškove, podstaknuti i veću spoljnotrgovinsku razmjenu”, kazao je Ćorić.
Istakao je da je svako smanjenje troškova privredi, a ovdje se radi o troškovima carine, jako značajno.
“Sa druge strane, bile bi pojednostavljene procedure oko izvoza, uvoza”, kazao je Ćorić.
“Sve što smanjuje troškove uvijek je prihvatljivo za privrednike, samo, nažalost, robna razmjena sa Sjedinjenim Američkim Državama nije velika”, kazao je Ćorić.
Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore FBiH, kazao je za “Nezavisne novine” da je u ovom momentu za bh. privrednike, po njegovom mišljenju, značajnije to da očuvaju bliska tržišta.
“Mi preko 75 odsto izvoza izvozimo u zemlje EU”, kazao je Jašarspahić.