Šta je sa BiH i regionom? Neophodne reforme: Pred zemljama u razvoju težak period

17.01.2025. | 18:02

Globalna ekonomija u ovoj i narednoj godini povećaće se za 2,7 odsto, istom dinamikom kao i 2024. jer će se inflacija i kamatne stope postepeno smanjivati, dok se očekuje da će u sljedeće dvije godine rast zemalja u razvoju biti stabilan, na oko četiri odsto, projekcije su Svjetske banke.

U izvještaju Svjetske banke “Globalni ekonomski izgledi” navedeno je da bi ovakav rast zemalja u razvoju bio slabiji nego prije pandemije virusa korona, te ne bi bio dovoljan za podsticanje napretka potrebnog za ublažavanje siromaštva i postizanje širih razvojnih ciljeva.

Glavni ekonomista Grupacije Svjetske banke i viši potpredsjednik za razvojnu ekonomiju Indermit Gil rekao je da će zemljama u razvoju sljedećih 25 godina biti teže nego posljednjih 25 godina, saopšteno je iz Banke.

“Izgubila se većina nekadašnjih pokretača njihovog rasta. NJih su zamijenili ogromni izazovi – visoki nivoi duga, slab rast investicija i produktivnosti, te sve veći troškovi klimatskih promjena”, istakao je Gil.

Prema njegovim riječima, sljedećih godina zemlje u razvoju trebaće usvojiti nova pravila sa naglaskom na unutrašnje reforme, kako bi ubrzale privatne investicije, produbile trgovinske odnose i promovisale efikasnije korištenje kapitala, talenta i energije.

U izvještaju se napominje da bi se u sljedeće dvije godine zemlje u razvoju mogle suočiti sa ozbiljnim izazovima.

“Velika politička neizvjesnost u svijetu mogla bi oslabiti povjerenje investitora i ograničiti finansijske tokove. Globalni rast mogao bi se smanjiti zbog sve većih trgovinskih napetosti. Kontinuirana inflacija mogla bi odgoditi očekivana smanjenja kamatnih stopa”, istaknuto je u izvještaju.

U dokumentu se navodi da bi globalna ekonomija mogla bi biti i bolja od očekivanja, naročito ako njeni najveći pokretači, SAD i Kina, uspiju ubrzati svoje ekonomije.

U izvještaju se tvrdi da, uprkos ovim izazovima, zemlje u razvoju na različite načine mogu poboljšati svoje izglede za rast.

“Neke izazove, pomoću pravih politika, čak mogu pretvoriti u ozbiljne prilike. Razvojem potrebne infrastrukture, ubrzavanjem klimatske tranzicije i poboljšanjem ljudskog kapitala mogu se povećati izgledi za rast, te se može doprinijeti postizanju klimatskih i razvojnih ciljeva. U međuvremenu bi, uz podršku multilateralnih institucija, sve zemlje trebale sarađivati u boljem upravljanju globalnom trgovinom”, piše u izvještaju, prenosi Srna.