Sve više ljudi ostaje bez radnog mjesta: Pandemija teško pogodila austrijski privredu
25.10.2020. | 14:44Pandemija korona virusa teško je pogodila austrijsku privredu, a i pored već preduzetih mjera očekuje se, u narednoj godini, stečaj skoro pa 6.000 firmi, kao i nastavak trenda visokog broja nezaposlenih.
Austrijski javni dug već ove godine biće, zbog korone, povećan sa 70,5 na 84 odsto BDP, a iduće godine će porasti na 84,8 odsto, dok će 2022. porasti na novu rekordnu vrednost od 85 procenata.
Za savladavanje korona krize austrijska vlada stavila je na raspolaganje 50 milijardi evra, a dobar dio tog novca su, međutim, obaveze i odlaganje poreza.
U okolnostima ekonomske krize, prouzrokovane pandemijom korona virusa, direktori finansija austrijskih firmi usmjerili su fokus na smanjenje troškova i ubrzanje digitalizacije, a to će kao posljedicu imati da će mnoga preduzeća narednih mjeseci dodatno smanjiti broj zaposlenih, pokazuje istraživanje kompanije Dilojt.
Čak 92 odsto finansijskih direktora u narednih 12 mjeseci prioritet daju merama za smanjenje troškova i proširenje digitalizacije, dok akvizicije ili povećanje investicija u njihovim planovima igraju malu ulogu.
Broj nezaposlenih u Austriji trenutno iznosi 413.241, što je za 71.000 više nego u istom periodu prošle godine.
Inače, najveći broj nezaposlenih zabilježen je sredinom aprila, kao posljedica početka pandemije, sa 588.205 nezaposlenih lica prijavljenih Servisu za zapošljavanje (AMS).
Usljed korona krize nedavno je usvojen budžet za iduću godinu, koji predviđa deficit u visini od 6,3 odsto BDP. Deficit će ove godine, zbog korone, dostići 9,5 odsto BDP, a naredne godine, kako je planirano, treba da padne na 6,3, da bi 2022. došao na 3,5 odsto.
Na nivou EU dogovorena granica od tri odsto, prema aktuelnom planu, biće dostignuta tek 2023. kada je predviđen deficit od minus 1,9 odsto. Osnova budžeta je najnovija prognoza instituta Wifo, prema kojem se, nakon istorijske recesije od pada privrednog rasta za minus 6,8 odsto, naredne godine očekuje pozitivni privredni rast u visini od 4,4 odsto BDP-a.
Ministar finansija Gernot Blimel je istakao da su najveća neizvesnost za razvoj privrede pandemija i zimski turizam. Upozorenja za putovanje u Austriju, koja su izrekle mnoge zemlje, teško pogađaju austrijski turizam, jer će izostati posebno važni gosti iz Njemačke. Istraživanje ekonomskog institucija Wifo upozorava da bi od 2021.moglo doći do stečaja 5.500 do 5.800 firmi.