Svijet na ivici nestašice srebra: Zbog čega je ogromna potražnja za ovim plemenitim metalom
20.11.2022. | 19:39Svijet je na ivici nestašice srebra, koja bi mogla da se dogodi već do kraja ove godine, saopštilo je međunarodno udruženje Institut za srebro, u kom su neke od najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju i preradu tog plemenitog metala.
Globalna tražnja za srebrom, koju čine industrijski potrošači, proizvođači nakita i kućnih proizvoda, te investitori, porašće za rekordnih 16 odsto u odnosu na prošlu godinu. Tako će tražnja za srebrom biti najveća u istoriji, a očekuje se da ona do kraja ove godine bude čak 1,21 milijardu unci, navodi se u izvještaju Instituta za srebro.
Zbog visoke tražnje, tržište srebra se suočava sa deficitom od 194 miliona unci tog metala, što je četiri puta više nego u 2021. godini, kada je deficit bio 48 miliona unci.
Rezerve srebra kod investitora u Londonu i NjUjorku koje prate međunarodne organizacije, kao što je Londonska asocijacija trgovaca plemenitim metalima (LBMA), smanjile su se za 370 miliona unci ove godine, ili 25 odsto.
Kao jedan od glavnih krivaca za rast tražnje za srebrom, Institut navodi automobilsku industriju, koja neprestano povećava elektroniku u vozilima, za koju je potreban taj plemeniti metal.
Široko uvođenje 5G tehnologije i globalno kretanje ka zelenoj energiji takođe su važan činilac u povećanju tražnje, dodaje se u izvještaju. Tako, na primjer, proizvođači solarnih panela sve više nagomilavaju srebro.
Na povećanu tražnju uticala je i niža cijena u Indiji, koja je padala u 2020. i 2021. godini, pa je na tom, velikom tržištu, tražnja za srebrom udvostručena.
Cijene srebra ove godine pale su za oko 10 odsto na 21 dolar po unci, najviše zbog toga što ga investitori prodaju kao odgovor na jačanje američkog dolara i porast prinosa na američke obveznice, prenosi Sputnik.