Teška situacija u RiTE Ugljevik: Blokada računa ponovnom prinudnom naplatom tri miliona KM
10.07.2020. | 12:15Preduzeće Rudnik i termoelektrana (RiTE) Ugljevik našlo se u teškoj situaciji zbog blokade računa radi prinudne naplate tri miliona KM po rješenju Okružnog privrednog suda u Bijeljini u korist bijeljinske firme “Tereks inženjering”, koja je zadržala i ranije naplate po tužbenom zahtjevu pokrenutom 2006. godine, saopšteno je iz RiTE Ugljevik.
“Ponovnom blokadom računa 7. jula onemogućen je nesmetan rad preduzeća u izmirenju redovnih obaveza, što je potpuno nerealna situacija, imajući u vidu da je naša obaveza prema ‘Tereks inženjeringu’ Bijeljina izmirena još 2014. godine, što je u najnovijem izvršnom postupku konstatovao i Okružni privredni sud u Bijeljini, a što u samom postupku nije sporio ni ‘Tereks inženjering’, ali je i pored nespornosti navedene činjenice naložena nova prinudna naplata u punom iznosu od oko 3.000.000 KM”, navodi se u saopštenju.
Iz uprave RiTE Ugljevik ističu da Okružni privredni sud u Bijeljini nije uvažio precizne stavove Višeg privrednog suda u Banjaluci iz 2017. godine i na taj način omogućio da “Tereks inženjering” prinudnim putem ponovo naplati oko 3.000.000 KM, te da i dalje kod sebe drži 5.597.112 KM naplaćenih u istom postupku.
“Preduzeće će ponovo uputiti žalbu Višem privrednom sudu u Banjaluci, gdje očekuje dosljednost na način da će se pridržavati ranije zauzetih stavova, što će omogućiti povrat finansijskih sredstava”, najavljuju iz RiTE Ugljevik. U saopštenju se navodi i pitanje uprave preduzeća – iz kojih razloga se ponavlja identična situacija kao i 2016. godine i zašto nisu ispoštovani stavovi Višeg privrednog suda u Banjaluci, kao najviše instance u izvršnom postupku, zauzeti u rješenju iz 2017. godine.
“Ima li takav pristup eventualno cilj u činjenici da se teži sprovesti prinudna naplata sredstava preduzeća, a da se do momenta donošenja sudskih odluka, po kojima će preduzeće moći ostvariti povrat svojih finansijskih sredstava, naplaćena finansijska sredstva potroše, imovina ‘Tereks inženjeringa’ otuđi i pokrene postupak likvidacije, kao što je to bio slučaj sa tužiocem ‘Šico kompani’ Bijeljina”, upozoravaju iz rukovodstva RiTE Ugljevik.
U saopštenju se podsjeća da u dugogodišnjem sudskom postupku koji traje između “Tereks inženjeringa” Bijeljina, kao tužioca, protiv RiTE Ugljevik kao tuženog, koji je pokrenut 2006. godine sa zahtjevom za naknadu štete zbog nezaključenja i neizvršenja ugovora o otkrivci čvrste mase, po tenderu iz 2003. godine, “Tereks inženjering” po četvrti put naplaćuje od RiTE Ugljevik tri miliona KM. Različiti sudovi su u više navrata donosili različite odluke, jedni u korist RiTE Ugljevik, drugi u korist “Tereks inženjeringa”, a po tim presudama su više puta naplaćivana i vraćana sredstva na račun preduzeća RiTE Ugljevik.
Odlukom Vrhovnog suda Republike Srpske od 12. maja, što je šesta odluka tog suda u istom parničnom postupku, ovog puta je “Tereks inženjeringu” dosuđen iznos od 1.453.388 KM sa zakonskom zateznom kamatom, počev od 6. februara 2009. godine, i troškovi postupka od 34.660 KM, što ukupno iznosi oko 3.000.000 KM.