“Poslodavci su zaista poslušali preporuke Vlade, ali Vlada je izlazila u susret, u neku ruku poslodvcima. Znate da su uvedene određene poreske olakšice za sve poslodavce koji su zapošljavali i sačuvali radnike, pa da su isplaćivane plate, pa da je formiran fond solidarnosti iz kojeg su isplaćivani direktni troškovi, pored toga bile su direktne podrške izvoznim preduzećima. Sve je to uticalo na oporavak privrede u RS. Na kraju krajev i ovaj akcioni plan koji ćemo realizovati, to direktno utiče na smanjenje nezaposlenosti. To je direktna pomoć poslodavcima”, izjavio je Miroslav Vujičić, direktor Zavoda za zapošljavanje RS.
Iz Unije udruženja poslodavaca poručuju da je većina projekata Ministarstva rada i Zavoda za zapošljavanje usmjerena na socijalnu pomoć određenim kategorijama. Kažu, najvažnije je iskontrolisati trošenje podsticaja i njihov krajnji efekat – a to je novo radno mjesto.
“Prije smo imali projekat za svako novo otvoreno radno mjesto da se psolodavcu retroaktivno vrati iznos poreza i doprinosa, a da je on u obavezi dvije godine da bude, da ima povećan broj radnika. Mi smo tražili da se taj princip i u ove nazovimo to “socijalne” podsticaje uvede. Da bude sigurno riješeno pitanje zapošljavanja tog radnika”, kazao je Saša Trivić, Unija udruženja poslodavaca RS.
“Od naredne godine, moraće da bude donesena nova Strategija zapošljavanja i mi ćemo onda uvažiti mišljenja i jedne i druge i treće zainteresovane strane”, ističe Milunović.
U doba pandemije, čuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta su – prioritet, poručuju iz Ministarstva rada i Zavoda za zapošljavanje. Iako ove godine imaju nešto više od polovine prošlogdišnjih sredstava, piše ATV.