Turizam odolio koroni: Sezona u Srpskoj dobro prošla, evo u čemu je “caka”

26.08.2020. | 19:43

Kako je moglo biti, s obzirom na posljedice epidemije korona virusa, ovogodišnja turistička sezona u Srpskoj je, sve u svemu, dobro prošla, poručuju iz Turističke organizacije RS.

Tome je, kako naglašavaju, doprinijela podjela građanima turističkih vaučera, koje je obezbijedila Vlada RS, a kojih je, do sada, izdato skoro 10.000.

Nada Jovanović, direktorka Turističke organizacije RS, naglašava da u svakom zlu ima i nešto dobro, pa se u ovoj pandemiji stvorila mogućnost da oni koji nikada nisu proveli odmor na nekoj domaćoj destinaciji vide koliko RS ima divnih turističkih destinacija, hotela, etno sela, velnes i spa centara, te banja koje su u samom vrhu kad je riječ o dolascima gostiju.

“Zahvaljujući Vladi i predsjednici RS blagovremeno su donijete mjere, pa smo nekako uspjeli da spasemo turističku sezonu. Lani se, na primjer, od ukupnog broja dolazaka i noćenja, 54 odsto odnosilo na strane turiste, a ove godine su, zbog pandemije, zatvorene granice i aerodromi, dok se epidemiološka situacija ne smiruje i moramo se pridržavati mjera. S obzirom na sve to, možemo biti zadovoljni, a od marta smo uglavnom usmjereni na promociju domaćih turističkih destinacija za domaće turiste”, ističe za Srpskainfo Jovanovićeva.

Radna mjesta

Podsjeća da su polovinom marta zatvoreni turistički objekti.

“Tada smo imali oko 20.000 noćenja manje nego u istom periodu lani. April je bio katastrofalan, sa 95 odsto manje noćenja. Tek od 15. juna se krenulo u proceduru dodjeljivanja vaučera, a oni mogu da se iskoriste do 15. novembra”, kaže Jovanovićeva. Dodaje da su i velike turističke sile pogođene pandemijom.

” Maksimalno se trudimo da pomognemo našu turističku privredu. Kakve su prognoze bile, ona je bar donekle spasena, a posebno nas raduje svako sačuvano radno mjesto”, poručuje Jovanovićeva.

Promjene destinacija

I u banjalučkoj Turističkoj agenciji „Unisturs“ kažu da ova sezona jeste lošija po broju putnika, ali ne toliko koliko se očekivalo, s obzirom na okolnosti.

“Zainteresovanosti ima i dalje, čak se i divimo ljudima koji se odlučuju na testiranja da bi išli na odmore. Korona je ključni razlog koji je uticao na sve segmente koji formiraju turistička tražnju”, kaže za Srpskainfo geograf-turizmolog u “Unistursu” Milijana Jenjić. Navodi da ove godine, u odnosu na ranije, postoje velike razlike u izboru destinacija.

“Kod nas je, do sada, broj jedan destinacija za ljetovanje bila Grčka, a sada uopšte nemamo putnika za ovu zemlju. Sada se putnici odlučuju za Crnu Goru, Tursku i Hrvatsku. Velika je zainteresovanost za domaće destinacije i to je ono što je obilježilo ovu sezonu”, naglašava Jenjićeva.

Rezervacije

U Turističkoj agenciji „Kompas turs“ Banjaluka kažu da u junu uopšte nisu imali novih rezervacija.

“Nove rezervacije su krenule krajem jula i početkom avgusta. U pitanju je uglavnom smještaj u Neumu i aranžmani uz korištenje turističkih vaučera Ministarstva trgovine i turizma u Srpskoj”, kaže Višnja Račić iz „Kompas tursa“. Prema njenim riječima, prošle godine su u dva-tri dana imali rezervacija koliko imaju u ova dva mjeseca.

“U odnosu na prošlu godinu, situacija je desetkovana. U junu, julu i avgustu nismo ostvarili prometa koliko iznose plate petoro zaposlenih u agenciji, a kamoli zaradu”, poručuje Račićeva.

Statistički podaci pokazuju da je u junu ove godine Srpsku posjetio 11.581 turista, što je u odnosu na maj više za 390,9 odsto, dok je ostvareno 26.017 noćenja, što je za 285,2 odsto više nego prethodnog mjeseca. S druge strane, broj dolazaka turista u junu 2020, u odnosu na isti mjesec lani, manji je za 72,8, dok je broj noćenja manji za 70,9 odsto, podaci su Zavoda za statistiku RS.

Seoski turizam

Ove sezone, najviše turista je posjetilo Hercegovinu, odnosno Trebinje, gdje popunjenost kapaciteta ide do 95 odsto.

“Tu su i Nacionalni park Sutjeska i Rafting centar u Foči, Višegrad sa „Čarobnim turističkim prstenom“. Možemo reći da su naše destinacije popunjene, a Jahorina je imala najbolju ljetnu turističku sezonu kako postoji. Veliki broj turista privukli su otvoreni turističko-rekreativni centar na Manjači, Pecka, Šipovo, Ribnik, a posebno banje Vrućica, Laktaši, Kulaši, Dvorovi, Mlječanica, Vilina Vlas”, naglašava Jovanovićeva.

Dodaje da je u doba korone otvoreno mnogo turističkih sadržaja, te da najveće interesovanje vlada za seoski turizam, odnosno odlazak u prirodu, etno sela, etno domaćinstva.

“Iako oni nisu u ponudi vaučera, za koje su mogli da apliciraju samo oni sa najmanje četiri zaposlena, veliki broj turista otišao je tamo. Istakla bih Etno selo Stanišići, dok i Bijeljina bilježi rast broja dolazaka i noćenja turista. Mnogi su očekivali i čekali odlazak na more u Crnu Goru, Hrvatsku, Grčku, ali to teško ide”, kaže Jovanovićeva.

Oznake: Korona, Srpska, Turizam