U EU ga jedu kućni ljubimci: Evo zašto proizvodnja svinjskog mesa pada u Srpskoj
24.09.2024. | 07:29Uzgoj svinja, te domaća proizvodnja svinjskog mesa drastično pada, što se odražava kako na broj uzgajivača, tako i na ponudu ovog mesa na tržištu u Srpskoj.
Uzgajivači upozoravaju da je glavni razlog ovakve situacije prekomjeran uvoz, prvenstveno zaleđenog mesa koje je starije od šest mjeseci.
Objašnjavaju da ovo meso u EU ne koriste za ljudsku ishranu, nego ga prodaju bagatelno, samo da ga se riješe. Onda, kako tvrde u Udruženju uzgajivača svinja Srpske, naši mesoprerađivači ne gube vrijeme, nego to meso usmjeravaju u preradu, prenosi Srpskainfo.
Zato, ističe predsjednik ovog udruženja Mišo Maljčić, pada proizvodnja mesa od domaćih svinja, kojih je na tržištu Srpske iz godine u godinu sve manje.
Statistika pokazuje da smo 2020. godine u oborima imali više od 619.000, a lani tek nešto preko 355.000 svinja.
S druge strane, za 7 mjeseci ove godine, u odnosu na isti period lani, u klaonicama je proizvedeno skoro 880 tona mesa manje. U julu 2024, u odnosu na juli prošle godine, proizvodnja je manja za više od 255 tona.
Maljčić upozorava da će ovakva situacija potrajati, sve dok i BiH ne uvede da smrznuto meso iz uvoza ne smije biti starije od šest mjeseci.
“Kod nas je dozvoljen uvoz smrznute svinjetine sa rokom od godinu dana. Naravno da je ona jeftina, jer je u EU ne jedu ljudi, pošto je njen rok upotrebe tamo do 6 mjeseci. To meso u Evropi jedu samo kućni ljubimci. U BiH od ukupne količine svinjetine koja završi u preradi, najmanje 80 odsto je ovo smrznuto meso”, kaže Maljčić.
Dodaje da, sve dok se na naše tržište bude uvozilo jeftino meso, domaća proizvodnja neće moći naprijed.
“Određen dio tog mesa završi i u direktnoj prodaju. Problem je što se to meso se mora „osvježiti“ raznim aditivima i fosfatima, koji mogu da budu izuzetno opasni po zdravlje ljudi. Takođe, meso koje je dugo zamrznuto, pa se odmrzne, osjeti se na hladnjaču jer poprimi miris od dugog stajanja”, upozorava Maljčić.