U vrijeme krize nastoje ostvariti ekstraprofit: Samo bojkot kupaca izbacuje artikle sa rafova

01.09.2022. | 07:32

Potez velikih evropskih trgovačkih lanaca, koji su najavili povlačenje s rafova pojedinih brendova za koje smatraju da enormnim poskupljenjem u vrijeme krize nastoje ostvariti ekstraprofit, u Srpskoj je nemoguće slijediti, tako da je na potrošačima odluka da li će neki proizvod bojkotovati, odnosno neće ga kupovati.

Nakon informacije da austrijski “Špar” ne želi da prihvati, kako navode, neopravdano poskupljenje proizvoda i da će, ukoliko ne postignu dogovor, proizvode pojedinih proizvođača, kao što su “Nestle” i “Unilever”, izbaciti sa rafova, te obavještenja hrvatskog “Kauflanda” da postoji mogućnost da se određeni “Jakobsovi” proizvodi tamo više neće moći kupovati zbog znatnog povećanja nabavnih cijena koje nisu htjeli prihvatiti, u domaćim trgovačkim lancima za “Glas” kažu da od toga za sada nema ništa.- Ako se neki artikli ne kupuju duže od tri mjeseca, onda razmatramo šta ćemo s njima, ali za sada takvih slučajeva nema. Analiziramo šestomjesečno situaciju i ukoliko nešto ide slabije, promijenimo poziciju proizvoda na rafovima. Moralo bi bar pola godine biti takvo stanje da se neki proizvod ne prodaje uopšte pa da bude povučen sa polica – rekli su u Marketu “As”.

Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca regije Banjaluka Bogdan Marjanović rekao je da trgovački lanci poput austrijskog “Špara” mogu da povuku određene brendove s obzirom na njihovu veličinu i uticaj.

– Takvi trgovački lanci su jači i od mnogih kompanija čije proizvode prodaju. Kod nas je situacija, ipak, malo drugačija. Kod nas bi takav potez bio moguć, primjera radi, kada bi se u Banjaluci udružilo nekoliko velikih trgovačkih lanaca – smatra Marjanović.

On dodaje da bez jedinstvenog stava takvi potezi kod nas nisu mogući, a nije da ne bi bili opravdani, jer ima mnogo nerealnih poskupljenja.

U Udruženju za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine kažu da bi povlačenjem proizvoda bila prekršena prava potrošača propisana zakonom.

– Naše društvo je ekonomski veoma raslojeno, na jednoj strani su oni koji sebi mogu priuštiti ptičjeg mlijeka, a na drugoj oni koji jedva sastavljaju kraj s krajem. Treba da postoji ponuda i da se vidi razlika u cijenama, ali da ne ide na uštrb kvaliteta proizvoda. Trgovci imaju pravo da kažu da ne žele da prodaju neki proizvod jer je mnogo skup, dugo im stoji i nema zainteresovanih kupaca, ali, s druge strane, kupci, odnosno potrošači imaju pravo izbora i ono im ne smije biti uskraćeno – pojasnio je za “Glas” predsjednik Udruženja “Zvono” Jovan Vasilić.

On upozorava na još jedan problem na koji se potrošači često žale, a to su cijene u marketima.

– Ako pogledate pažljivije, vidjećete da su prava rijetkost okrugli iznosi, uglavnom su cijene formirane tako da se moraju zaokružiti na viši iznos, jer nije moguće da vam trgovac vrati  fening ili dva kusura – rekao je Vasilić.

Energenti

Bogdan Marjanović ističe da građani s velikom neizvjesnošću dočekuju jesen i zimu, jer niko pouzdano ne zna u kom pravcu će se kretati cijene energenata.

– Cijena struje je kod nas za sada pristupačna, ali niko nam ne može garantovati sada da neće biti restrikcija na zimu ili da neće doći do poskupljenja – rekao je Marjanović.

Oznake: Bojkot