Unija poslodavaca Srpske zadovoljna: Iznosi najniže plate stimulativni za dalji razvoj ekonomije

23.01.2025. | 15:48

Unija poslodavaca Republike Srpske saopštila je danas da je u proteklom periodu intenzivno radila sa institucijama Republike Srpske na pronalaženju najadekvatnijih rješenja vezanih za utvrđivanje visine najniže plate za 2025. godinu sa ciljem zaštite životnog standarda radnika sa najnižim primanjima, rasta plata i suzbijanja neformalne ekonomije u Republici Srpskoj.

Kako navode u saopštenju, sa institucijama je postignuta saglasnost o utvrđivanju tri iznosa najniže plate.

To su: 900 KM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi – nekvalifikovani radnik (NK), polukvalifikovani radnik (PK) i kvalifikovani radnik (KV), 1.000 KM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi – srednja stručna sprema (SSS) i visokokvalifkovani radnik (VKV) i 1.300 KM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi – viša stručna sprema (VS) i visoka stručna sprema (VSS).

Unija poslodavaca Srpske smatra da će navedeni iznosi najniže plate biti stimulativni za dalji razvoj ekonomije i doprinijeti ukupnoj stabilnosti sistema.

– Posebno naglašavamo razumijevanje institucija Srpske za situaciju u kojoj se nalazi prerađivačka industrija koja je zabilježila negativne rezultate u protekloj poslovnoj godini, uzrokovane padom tražnje na tržištu Evropske unije. Јoš jednom naglašavamo da je budući rast ekonomije i stabilnost ukupnog sistema moguća isključivo kroz značajnije ulaganje u tehnološki razvoj kompanija kroz koji možemo postići rast produktivnosti, rast konkurentnosti i rast životnog standarda radnika – navode iz Unije poslodavaca.

Unija poslodavaca Srpske daje podršku navednim prijedlozima i obavještava članstvo i javnost da će dati podršku usvajanju navednih prijedloga na predstojećoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske koja je zakazana za subotu 25. januar 2025. godine u Palati Predsjednika Republike Srpske.

– Koristimo priliku da još jednom pozovemo poslodavce da usklade poslovanje sa pozitivnim propisima Republike Srpske i BiH i na taj način daju doprinos suzbijanju neformalne ekonomije i rastu integriteta naše zajednice – dodaje se u saopštenju.